Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Käes on aasta kauneim aeg, mida maakeeles kutsutakse suurteks päevadeks, suviseks päevapesaks, päevakäänakuks, leedoks ning uuemal ajal jaaniks. Kolmapäeval 21. juunil oli pööripäev ja päike jäi oma suvisesse pessa. On ajastaja pikimad päevad ja lühimad ööd. Peagi tähistame tule ääres valguspüha, et luua endale ja lähedastele tervist ja õnne.

 

Juba mõned päevad enne suvist pööripäeva jõuavad kätte aasta pikimad päevad ja lühimad ööd. Aega pööripäevast (21.06.) kuni leedolaupäevani (23.06.) teab vanarahvas kui suvist päevapesa. Taevaharjal kõrgel pesas istuv päike täidab kõik elava erilise väega ja paneb inimesed rõõmsalt pühi pidama. Suurte päevade kõrghetk on leedolaupäeva õhtul. Leedopäeva järel pöörab päike pesast välja. Päevad hakkavad taas lühemaks jääma ning veerevad talvise päevapesa ehk jõulude poole.

 

Leedopäevaks tuleb hakata juba varem valmistuma. Pannakse käima koduõlu ning piimast valmistatakse kohupiima, sõira ja võid. Ka lõke seatakse varem valmis. Leedolaupäeval tehakse pühadetoitu.  Koristatakse hoolikalt toad ja köetakse saun. Sauna minnakse loomulikult värske vihaga. Kui toad on puhtad, tuuakse sisse kaseoksad. Värskeid oksi võib pista majaräästasse ja peenarde ümber ning nendega võib ka kiike ehtida. Maasse pistetud kaseokstest saab teha tule ümber mõnusa ja õnnistava sõõri.

 

Pühadetoiduks on kõikvõimalikud piimast valmistatud road. Nii sobib tule äärde kõige paremini juust, sõir, korp, munavõi, kama, jogurt, kohukesed, jäätis jms.

Leedotule pidamine – seal selgel rõõmsal meelel kohal olemine – täidab meid tervistava väega. Vanarahvas on teadnud, et leedotuli ravib haigusi ja õnnistab. Tule Maarahva kalendrist äärde minemata jätmine aga ennustab haigusi, ikaldust ning tulekahjusid. Sestap kogunetakse tule äärde terve perega.

 

Mida pikem maa on kõnnitud leedotule juurde, seda tugevam on selle mõju. Kindlasti peab igaüks tulle viskamiseks kaasa võtma kasvõi ühe raokese. Esivanemad on tuld kui sellist pühaks pidanud, keelanud selle ääres vanduda ja riielda, pole lubanud sinna sülitada ega sodi visata. Leedotulele antakse kahjaks ehk anniks esimene osa kaasa võetud söögist ja joogist. Kes tahab teha seda pidulikumalt ja vägevamalt, võib kõndida enne toiduga kolm korda päripäeva ümber tule. Ja kui end siis tule ääres soojendada, rõõmustada, laulda ning mängida, siis tuleb eelolev poolaasta kindlasti tervem ja parem.

 

Heal lapsel mitu nime. Jõhvi kihelkonnas on öeldud pühadeaja kohta suured päevad. Leedutule nimetus on tuntud Muhumaal, kus säilinud muidki põliseid tavasid ja tõekspidamisi. Päevapesa, päevakäänak, pööriaeg jms on öeldud mitmel pool. Jaanipäeva nimetus on aga pärit kirikukalendrist ning pühendatud juudi soost Johannesele (Johannes – Jaan) selleks, et põlisrahvaste kesksuvepüha kustutada. Eelolev suveharjapüha on oma ja põline, see pühitseb looduse imet – päikesevalguse kõrgaega. Püha põlised nimetused on nagu nõiasõnad, mis loovad selle väega tugevama sideme.

 

Leedoööl on meie ümber aasta imelisem ja rikkam aeg ning põleb püha lõke, mis ühendab meid väga paljude eelnenud ning loodetavasti ka tulevaste põlvedega. Ärge raisake ega nüristage seda aasta kallimat ööd. Pühitseme leedotuld rõõmsalt ja mõnusalt.

 

Et tule ääres oleks hää:

 

- Tulle pange ainult puid jm taimset

 

- Varuge-valmistage pühadetoidud, mille hulgas on aukohal piimast valmistatud road

 

- Koristage enne tulele minekut kodu ja peske põrandad

 

- Tooge tuppa kased ja lilled. Kui peres on lapsi, siis kindlasti koos nendega

 

- Käige saunas. Põimige saunavihta 9 liiki puid ja lilli

 

- Pange selga pidurõivad, kui on, siis rahvarõivad.

 

- Võtke söögid-joogid kaasa korvides ja kaunites nõudes, toitude alla valge lina ja istumise alla tekk

 

- Minge tule juurde võimalikult pikk maa jalgsi, see on meie rahva palverännak

 

- Võtke tule jaoks kaasa kasvõi raokese

 

- Las tule süütab kõige vanem ja väärikam koos lastega

 

- Jagage tulega raasuke kaasa võetud söögist-joogist.

 

- Käige kolm korda päripäeva ümber tule

 

- Sööge, jooge, olge rõõmsad, hüpake üle tule ja hõisake julgesti. Pidage aga meeles, et tuli ei salli purjus ega kurja inimest

 

- Kõnelege vanu lugusid ja pärimusi, laulge, mängige murumänge, kiikuge, mängige pilli, tantsige

 

- Nautige selle imelise öö hääli, värve ja lõhnu

 

- Minge lähimale allikale silmi pesema

 

- Jalutage tuliusse ja sõnajalaõisi otsima

 

- Peske ennast enne koitu rohule langenud kastega

 

Ahto Kaasik

Maavald.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo