Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

ii ms 71430735

Küüditatute kirjad. Erakogu, filmiarhiiv

 

Seda, mis küüditamise ööl juhtuma hakkas, ei osanud keegi ette näha. Perekonnad aeti 14. juuni öösel kella ühe-kahe ajal öösel üles ning neile loeti ette määrus, mille alusel nad kuulutati kas arreteerituks või kodumaalt välja saadetuks. Mingit kohtuotsust selleks polnud. Korterid ja hooned otsiti läbi ning kaasa lubati võtta kuni sada kilo asju. Korraga leiti end vagunist teel tundmatusse. Kiiruga prooviti veel anda teada neile, kes Eestisse jäid, kes ja kuhu oldi teel: kellelegi teatada ju öösel ei saanud. Sellised – juhuslikele puutükkidele, kasetohule, riideribale või millele iganes kirjutatud kirjad visati rongist välja lootuses, et teated jõuavad adressaadini.

 

Vahel need jõudsidki kohale, sest võimalusel toimetati need salaja inimesteni. Need võisid olla ka viimased teated inimestest, sest paljud küüditatud surid.

17. juunil 1941 hakkasid küüditatute rongid Narva ja Irboska kaudu Eestist välja sõitma.

 

1942. aastal Saksa okupatsiooni ajal tegeles Nõukogude okupatsiooniohvrite kindlakstegemisega 1941. aasta 4. septembril loodud „Äraviidute Otsimise ja Tagasitoomise Keskus", saksakeelse lühendi järgi ZEV. 1943. aastaks oli ZEV ankeetide abil kogutud andmete alusel nimekirja kandnud 9 632 küüditatut.  Vaatamata sellele, et küüditati umbes 400 Eesti juuti, selles nimekirjas puudusid juudi rahvusest isikud.

 

Täna loetakse juuniküüditatute koguarvuks veidi üle 10 000 inimese (välja on käidud arv 10 016). Alaealisi (kuni 17-aastaseid) oli neist 36-38 %, alla aastaseid lapsi üle 100, oli ka voodihaigeid vanainimesi.

 

Juuniküüditamise tagajärjel hukkus umbes 6000 inimest.

 

ii ms 71430787

Saksa okupatsiooni ajal pandi välja arreteeritute ja väljaviidute nimekirjad. Foto täpne tegemisaeg ei ole teada, see tehti millalgi saksa okupatsiooni ajal. Foto Ajaloomuuseumist

 

forte.delfi.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo