Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

t2 fintan obrien 2017 1

Fintan O’Brieni lindistatud linnuhääli saab kuulata lingilt: soundcloud.com/fintanobrien/tracks

 

Igal kevadel külastab Alam-Pedja looduskaitseala vähemalt sadakond välismaalasest linnuhuvilist. Paljud neist peatuvad kaitsealuste rabade keskel, Suur-Emajõe kaldal asuvas Palupõhja looduskoolis, kirjutab portaal bioneer.ee

 

Eelmisel kuul külastas Alam-Pedjat ka hollandlane, kes kirjutas ühele Eesti loodusturismiteenuse pakkujale murekirja Eesti metsade hävitamise kohta (avaldatud VES #1917 Õnneks pole Eesti metsi laastavad lageraied Alam-Pedja loodust veel tugevalt mõjutanud.  Juba pelgalt looduskooli hoovil loendasid hollandlased ühe päeva jooksul kokku üle 60 linnuliigi.

 

Iirlane Fintan O’Brien, kes juba kolmandat kevadet järjest Alam-Pedjale linnulaule lindistama reisis, nendib, et igal aastal on ta täheldanud sootuks erinevate linnuliikide kohalolu. Mis selle põhjus on, võib vaid spekuleerida.

Üle 30 aasta linnuhäälte lindistamisega tegelenud O’Brienit meelitab AlamPedjale selle paiga liigirikkus. „Ma leian, et siin on kõik palju rikkam, kõlavam ja värvikam kui näiteks Amazonase vihmametsas, kus ma mitmel korral lindistanud olen.”

 

Ametilt mööblitisler, lindistab O’Brien linde ja loodushelisid hobi korras. Linnulaulude imelise kõla avastas mees juba kaheksa-aastaselt vanavanemate äärelinna kodu hoovis aega veetes. Päris esimese linnulaulu, täpsemalt musträsta laulu, võttis O’Brien linti kassettmakiga 1983. aastal, olles 21-aastane. 80-ndatest alates on linnuhuviline lindistanud kodumaa ning Inglismaa erinevates paikades, külastanud Soomet ja Eestis Soomaad ning jõudnud vähemalt kaheksal korral Põhja- ja Lõuna-Ameerikasse. Mitmekümne aasta jooksul on ta olnud tunnistajaks helitehnika maailma jõudsale arengule, mille käigus vahetanud välja salvestusseadmeid ja mikrofone. Muutunud on ka helide taasesitusviis.

 

O’Brieni sõnul Iirimaal teisi järjekindlaid linnuhäälte lindistajaid ei leidu. Eestis on selles vallas  tegutsejaid vähemalt viis, mis on sedavõrd väikese rahvaarvu kohta väga hea näitaja.

 

„Sellel aastal soovin rohkem siidisabasid lindistada. Eriti vahva oleks, kui avaneks võimalus tetrede mängu kuulda. Olen neid varem vaid väga kaugelt lindistanud.”

 

O’Brien on Palupõhja looduskoolis veedetud kuu jooksul tehtud lindistused vabalt kuulamiseks veebi üles seadnud. Soovi korral saab neid ja varasemaid salvestusi ka tasuta alla laadida.

 

soundcloud.com/fintanobrien/tracks

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo