Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Pärnu Katariina kirik rõõmustab huvitava leiu üle – arhiividokumentidest selgus, et selles kirikus laulatati Konstantin Päts ja Helma Peedi. See peaks eestlaste huvi Moskva patriarhaadi alla kuuluva kiriku vastu tõstma.

 

Pärnu Katariina kirik, mida on nimetatud ka suurmärter Katariina või Jekaterina kirikuks, ehitati Katariina II käsul, vahendasid ERR uudised.

 

1764. aastal Pärnut külastanud keisrinna eraldas selleks raha ja võttis ehitustööde käigu oma kontrolli alla. Tema heakskiidu leidis arhitekt Pjotr Jegorovi projekt.

 

Kirik valmis 1768. aastal ja saab seega järgmisel aastal 250-aastaseks. Tähtsaks juubeliks kirikut parasjagu remonditakse.

 

Leid arhiivis on aga kirikule juubeli eel hea uudis.

 

"Me teadsime, et siin on laulatatud Eesti esimene president Konstantin Päts, aga seda tõestada polnud võimalik. Aga viimasel ajal me töötasime väga hästi ja tulemus on näha – me leidsime arhiiviandmed, kus on näidatud, et Eesti esimene president laulatati siin," rääkis kiriku eestseisja Isa Iona.

 

Laulatus toimus juunis 1902 ja selle kohta pannakse teave ka kirikusse.

 

Remondist rääkides tõdes kirikuisa, et raha on napilt. Pärnu linn lubab aga toetust.

 

"Me väga loodame, et Pühakodade fond, mis Eesti riigil on tehtud ja koos muinsuskaitsega tegutseb, ka oma toetuse annab, sest tegemist on ikka väga stiilse kirikuga. /.../ Ja selline kultuuriväärtus Pärnus vajab kindlasti ka linnapoolset toetust," rääkis abilinnapea Jane Mets.

 

Abilinnapea ütles, et arhiivileid Pätsi laulatuse kohta üllatas ka ajaloolasi ja kuna sellest möödub kohe 115 aastat, tähistab kirik ka seda sündmust.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo