Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

6540255t1h97ce 1

Eesti Vabariik 100 juubelivaiba kudumine. Fotod: Postimees 

 

11. aprillil alustati Eesti Vabaõhumuuseumis Eesti Vabariigi 100. juubelisünnipäevaks valmiva vaiba kudumisega. Üleskutse «Koome Eesti rahva ajalukku » käigus saavad kõik Eesti inimesed traditsioonilise kaltsuvaiba tegemisel kaasa lüüa.

 

Sümboolselt 100 meetri pikkuseks kavandatud vaiba mustris kajastuvad kõik Eesti 107 kihelkonda ning ühistööna kootud vaip kingitakse 2018. aasta veebruarikuus Vabariigi Presidendi Kantseleile. Eesti Vabaõhumuuseum kutsub kudumises osalema kõiki Eesti inimesi ning prognoosib, et algatusest võtab osa orienteeruvalt 50 000 inimest.

 

Teadaolevalt on tegemist esimese sellelaadse käsitööga, mille valmimisse kaasatakse huvilisi üle kogu  Eesti. Tähelepanuväärsele sündmusele pühendatud vaiba kunstilise idee autorid on tunnustatud  tekstiilikunstnikud Anu Raud ja Ene Pars.

 

6540259t1h7844

Eesti juubelivaiba idee autorid Anu Raud ja Ene Pars.

 

Kunstnik Anu Raua sõnul on ajaloolise vaiba kavand üles ehitatud selliselt, et vaiba igal meetril kajastuks ühe või paari naaberkihelkonna triibu- ja värvimeeleolu. «Iga meetri järel kootakse mustrisse  sinimustvalge, mis sümboolselt tuletab refräänina meelde, millise suure sünnipäeva jaoks me üheskoos seda vaipa koome,» ütleb Anu Raud. Ene Pars nendib, et vabariigi tähtsa juubeli jaoks valmiva vaiba kunstiliseks ideeks sai ta inspiratsiooni Eesti kihelkondade triibustikest. «Seetõttu tekkiski idee kajastada vaibas kõiki Eesti 107 kihelkonda. Esimesena kootakse vaipa Kirbla ja Kihelkonna kihelkonna mustrid,» sõnab Ene Pars.

 

Sünnipäevavaipa saab kududa tavapärase muuseumikülastuse käigus. Eesti Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis ootab huvilisi kudumismaterjal ning vaibameistrite Anu Raua ja Ene Parsi koostöös valminud mustrikirjeldus, mille järgi on lihtne oma rida vaiba sisse kududa. Kohapeal on saadaval juhendid, mis kudumise ka käsitöövõõrale hõlpsaks muudavad. Kudujate nimed talletatakse ajaloo tarvis ning need on edaspidi nähtavad kõigile muuseumi külastajatele. Evelin Värgi sõnul on oodatud nii vilunud kui ka käsitöökauged tegijad, sest iga inimese panus on kuldaväärt – mida rohkem on kudujaid, seda rohkem häid soove ja mõtteid vaiba sisse mahub.

 

VES/Postimees

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo