Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Seni on Parkinsoni tõve sümptomeid üksnes leevendada suudetud, ent Helsingi ülikooli neurobioloogia professori Mart Saarma uurimisrühm on lähedal Parkinsoni tõve ravi leiutamisele.

 

Uute ravimite arendamine on kulukas, aeganõudev ja küllaltki bürokraatlik. Osalt seetõttu, et on vaja tagada uute ravimite ohutus. Pärast rahvusvahelise bürokraatia kadalipu läbimist on nüüd jõutud nii kaugele, et Rootsi ravimiamet andis loa katsetada ravimit Parkinsoni tõve haigetel. Saarma sõnul alustatakse katsetusi Rootsis Karolinska instituudis sel kevadel-suvel.

 

Kliiniline katsetus jaguneb kolme faasi. Esimeses kontrollitakse ravimi ohutust. Kuna närvikasvufaktoreid pole varem inimeste peal katsetatud, kontrollitakse alguses ravimi ohutust kahe Parkinsoni tõvega inimese peal. Kui see sujub, lisatakse katsesse veel neli patsienti.

 

Esimesse faasi kaasatakse kokku 18 patsienti: 12 patsienti saavad uut ravimit ja kuuele antakse  kontrollravimit, milles pole närvikasvufaktoreid. Nii saadakse infot uue ravimi tõhususe kohta, mille kontrollimist jätkatakse järgmistes faasides järjest suurema hulga patsientide peal. Teises faasis on umbes 50 patsienti ja kolmandas juba sadu.

 

Haruldane sündmus

Saarma sõnul on Eesti teadlase väljatöötatava ravimi kliiniliste katsetusteni jõudmine haruldane. Kas katsete tulemusel jõutakse inimestele ohutu ja mõjuva ravimini, selgub Saarma hinnangul umbes aasta pärast.

 

Teekond suure läbimurde poole algas kümmekonna aasta eest, kui Saarma ja tema juhitud uurimisrühm avastasid valgu, mida Saarma nimetab närvikasvufaktoriks.

 

Teadusartikkel, mis avastust kirjeldab, ilmus teadusajakirjas Nature juba 2007. aasta juulis. Lihtsalt öeldes põhineb avastus valgumolekulides, millel on võime kaitsta, elus hoida ja isegi parandada närvirakke, mis Parkinsoni tõvega inimesel känguvad ja lõpuks surevad. 2009. aastal pälvis Saarma avastuse eest Taani Lundbecki fondi põhjamaade teaduspreemia.

 

Inimkatseteni jõudmiseks oli vaja, et sel oleks postiivne tulemus nii närilistel kui ka ahvidel. Teekond ravimi poole oli rahvusvaheline: hiirte peal tehti katseid Soomes, ahvide peal Saksamaal ja USA-s. Loomkatsed õnnestusid.

 

Parkinsoni tõbi

Parkinsoni tõbi on krooniline haigus, mille põdejat häirivad enim jäikus, treemor, liigutuste aeglus ja ulatuse vähenemine ning tasakaalu- ja kõnnakuhäired. Raskendatud on voodis keha pööramine, ilmneb stardiraskus liigutusi alustades, käekiri muutub väikseks.

 

Värin ehk treemor ilmneb rahuolekus, väheneb tahteliste liigutuste ajal ja lakkab magamise ajal. Treemor võib esineda ühes jäsemes või ühes kehapooles. Erutus muudab treemori tugevamaks ja kuna seda sümptomit on raske avalikus kohas varjata, võib patsiendil tekkida kohmetustunne ja pinge, mis treemorit süvendavad. Haigust kirjeldas esimest korda 1817. aastal James Parkinson oma raamatus „Essee värihalvatuse kohta”. 11. aprillil tähistati maailmas sellest ajaloolisest teadustööst 200 aasta möödumist.

 

Allikas: TÜ kliinikum

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo