Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kaljulaidPresident Kersti Kaljulaid ja tema abikaasa Georgi-Rene Maksimovski kandsid vabariigi aastapäeval setu rahvariiete ainelisi komplekte, kuna presidendi abikaasa on pärit Setumaalt. Abikaasa kandis ehtsaid setu mehe rahvarõivaid, presidendi piduriietus oli stiliseeritud. “Mõlemad komplektid valmistas Setomaa rahvarõivameister Margit Mehilane, kes valiti 2016. aasta oktoobris ka Eesti aasta käsitööettevõtjaks,» seisab presidendi Facebooki postituses. President tänas ka teisi seto rõivameisteid, lisades, et nende  rõivaste valmimisele aitasid kaasa mitmed Setomaa parimad käsitöömeistrid setode käsitööliste katuseorganisatsiooni Seto Käsitüü Kogo kaudu.

 

President Kersti Kaljulaid ütles oma esimeses vabariigi aastapäeva kõnes, et uus maailm nõuab Eesti-suguselt riigilt tähelepanelikkust ja pidas oluliseks liitlaste rolli meie julgeoleku tagamisel.


President märkis, et kõiges, mida me teeme, peame alati arvestama oma välispoliitiliste huvide ja rahvusvahelise positsiooniga.


Kaljulaid ütles ka Eesti "komberuumist" rääkides, et suurem osa meist ei ole valmis elama multikultuurses ühiskonnas, kus eesti kombed poleks selgelt tähtsamad teistest.


Ta pidas oluliseks, et eestlased suudaksid sõjapõgenikele ja teisest riigist siia tööle tulnutele sõnastada, mida neilt oodatakse selleks, et koos toimida Eesti ühiskonnana.


Kaljulaid rääkis ka sellest kui oluline on kaitsta meie keelt ja kultuuri, sealjuures ise kapseldumata. Lisaks puudutas president siseriiklikest teemadest koduvägivalla teemat, välismaal õppivate noorte sideme säilitamist Eestiga. Samuti rõhutas ta e-riigi tähtsust, riigireformi olulisust ja õigete valikute tegemist kohalike omavalitsuste valimistel.


President Kersti Kaljulaidi vabariigi aastapäeva kõne oli paljuski unikaalne ja eelmiste presidentide pidupäevakõnedest erinev, leidsid  politoloogid.


Erinevalt eelmistest presidentidest ei keskendunud Kaljulaid politoloogide sõnul liigselt ajaloole, vaid pühendas suure osa kõnest kultuurile, vahendas ERR.


Nende sõnul jäi kõlama ka uusi ja tervitatavaid mõtteid, nagu eestlaste hingeseisundi ja koduvägivalla teema.


"Ma arvan, et president võttis päris hästi kokku oma senise tegevuse ja ilmselt ka tulevase tegevuse just ühe lausega – et kommetes konservatiivsed, oleme ometigi ühiskonnana üks maailma innovatiivsemaid. Ja ma arvan, et see on täpselt see, kuidas ta ise võib-olla soovib ennast ka esitleda ja presidendina olla – tõepoolest natukene konservatiivne, aga samas ei takista see teda üldse olemast ambitsioonikas, ettevõtlik, innukas," kommenteeris politoloog Vello Pettai.


President Kaljulaidi kõne on üleval presidendi lehel president.ee ja ERR veebis.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo