Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

23. veebruaril 1918. a. kuulutati Endla teatri rõdul Pärnus esmakordselt välja Eesti Vabariik. Iseseisvusmanifesti luges ette Maanõukogu liige Hugo Kuusner. 24. veebruaril kuulutati Tallinnas välja Eesti Vabariik ning moodustati Ajutine Valitsus, mille eesotsas oli Konstantin Päts. Iseseisvuspäev on väga oluline sündmus Eesti ajaloos, kuid kuidas seda tähistada?


Eestis on vabariigi aastapäeva tähistamiseks välja kujunenud omad traditsioonid.


Vabariigi aastapäev algab lipu heiskamisega. Hommikul päiksetõusu ajal heisatakse Pika Hermanni tornis riigilipp, mida saab ka ise oma silmaga vaatama minna. Kui selleks pole võimalust, siis võib seda jälgida ETV vahendusel. Neil, kellel on võimalus, saavad ka enda kodu ees lipu heisata või osaleda oma asulas lipu heiskamisel.


Igal aastal mälestatakse vabadussõjas langenuid. Mälestusmärkide juures toimuvad mälestusteenistused, millest saab igaüks osa võtta ja langenute mälestuseks lilli või pärgi asetada.


Tähistamise üks osa on kaitsejõudude paraad, mis traditsiooniliselt toimub erinevates Eesti linnades. Kaitsevägi demonstreerib uhket sõjavarustust ning kaitsejõude. Ka seda saab vaadata ETV vahendusel, aga ise kohale minnes on ja oma silmaga vaadates on alati huvitavam.


Kuna vabariigi aastapäev on vaba päev, on paljudel peredel traditsiooniks pärast paraadi ja väliüritusi nautida ilma, minna kelgutama/suusatama või ette võtta mingi loodusretk.


Õhtul kaetakse paljudes peredes pidulaud traditsiooniliste eesti toitudega ning asutatakse end televiisorite ette kontserti ja presidendi vastuvõttu jälgima. Enamikku ETV saateid saab interneti kaudu üle maailma jälgida.

 

Eesti Vabariigi 99. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas 24. veebruaril algusega kell 12, paraadi peaproovi saab Vabaduse väljakul jälgida eelmisel õhtul kell üheksa.


Paraadi võtab vastu Vabariigi President Kersti Kaljulaid, paraadi juhatab Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras.


Paraadist võtab osa üle tuhande osaleja ja üle saja ühiku tehnikat, kokku osaleb paraadil 41 lippu, 5 kompaniid, 4 patareid, 22 rühma ja 3 orkestrit – lisaks kaitseväe ning politsei- ja piirivalveameti orkestritele võtab paraadist osa Ameerika Ühendriikide õhuväe orkester.


Esindatud on kõik väeliigid, kaitseväe ühendatud õppeasutused, eripataljonid ja mitmed Kaitseliidu malevad. Esmakordselt on Scoutspataljon paraadil jalaväe lahingumasinatega CV9035, Viru jalaväepataljon kasutab sel aastal esmakordselt soomustransportööre Sisu XA-188. Samuti näeb esimest korda paraadil 1. jalaväebrigaadi luurekompaniid.


Paraadil osaleb rühmasuuruse üksusega ka Ameerika Ühendriikide Eestis viibiv väekontingent, plaanide kohaselt näeb paraadil ka Ühendriikide tanki Abrams ja jalaväe lahingumasinat Bradley.


Lisaks ameeriklastele saadab paraadile rühmasuuruse üksuse Ühendkuningriik, plaanide kohaselt on liputoimkondadega esindatud Läti, Leedu, Poola, Taani ja Prantsusmaa.


Millised on teie pere vabariigi aastapäeva traditsioonid? Saatke palun kirjeldusi meilile This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ja laadige pilte VES Facebooki lehele.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo