Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Lugupeetud eestluse hoidjad kogu maailmas!
Raske on valida tänusõnu Teie ausalt tehtud töö tähtsusest ja suurusest eestluse hoidmisel. See oli, on ja jääb Teie missiooniks, sest olete eestlased, olete olnud uhked oma rahvuse, oma kangete esivanemate üle ning täna tunnete suurt rõõmu oma laste ja lastelaste pärast, kellele räägite ka kaugest Eestist.

Asutasime J.Kuperjanovi Seltsi mullu 24.12. koos Julius K. lähedaste sugulastega, koos endiste kuperjanovlaste järglastega, koos tõsieestimeelsete inimestega, kelle jaoks tähendab Julius Kuperjanovi nimi aususe, otsekohesuse ja allaandmatuse sümbolit. Seltsi asutamine käis vapra Alic Kuperjanovi lähedaste sugulaste valvsa pilgu all.
Enne seda olin kirjutanud J.K.-st raamatu „Kutsar“ ja teinud dokfilmi „Leitnant J.Kuperjanovi rääkimata lugu“. Rääkimata see lugu oli, sest avastasin arhiivist asju, mida pole olnud sünnis rääkida, on kardetud tõe selgumist ning oma tegude ilmsikstulekut. Kuid J.Kupejanovi aususe ja erakordse kangelaslikkuse nimel arvasin paremaks kogu lugu avalikustada, sest ajalugu kippus J.K.-st tegema süüdlast Paju lahingus. Küsisin siin hiljuti esimeselt ettejuhtuvalt külamehelt Puurmani vallas, et kes oli tema jaoks Kuperjanov? Siin tema vastus: KARISTAJA. See on siis meie ajaloo õpetamiste tulemus.
Käesoleva aasta veebruaris leidsin arhiivist dokumendid, mida polnud keegi meil veel lugenud: 1938.a. kolonelleitnant J.Soodla asutatud Kuperjanovi Partisanide Polgu Seltsi põhikirja, asutamise koosoleku protokollid ja rinnamärgi joonise, mille kavatseb JKS täna kasutusele võtta oma kõrgeima teenetemärgina (keda huvitab, võin saata foto). J.Soodla oli ju sama mees, kes Kuperjanovi 3. roodu juhina astus esimesena Paju mõisa territooriumile. Ta asutas ka Eesti Leegioni rasketel aegadel. Maetud Goslari Saksamaal. Ta olevat seal veel pärast sõda kohtunud eesti poistega, ikka veel mundris, kuigi ilma tunnusmärkideta ja rinnas muidugi Vabaduserist. Rohkem temast kahjuks midagi ei tea. Võib olla, et seal kohalikus muuseumis säilib tema lugu. Lähedased lahkusid vist Kanadasse.
J.Soodla asutas seltsi, sest ta nägi, mil viisil Kuperjanovi kangelastegusid maha hakati vaikima ja isegi JK-d süüdistama.
J.Kuperjanovi tegelikku lugu saate lugeda www.kuperjanov.ee Seal on ka JKSeltsi 72.aastase ajaloo ülevaade, sest ega Stalini ajal meil siin vastupanuvõitlus Kuperjanovi nime all ei raugenud. Nad käisid Siberis ära ja mitmed elavad veel tänagi. Tahame neid meeles pidada 8.10.10 Tartus toimuval ajalookonverentsil.
J.Kuperjanovi Selts (varem Kuperjanovi Partisanide Polgu Selts) otsib endisi kuperjanovlasi ja EW päevil pataljonis teeninuid.
J.Kuperjanovi Selts tahab levitada oma nimekangelase Vabadussõja aegset vaimu Eestis ning säilitada J.Kuperjanovi pärandit meie tulevastele põlvedele. Samuti otsime L.Laurson`i ja R.Roht`i järglasi, sest kavatseme avaldada Eestis nende mälestusi. L.Laursoni lood ei ole Eestis varem avaldatud ja R.Rohti viimne järelhüüe sõbrale J.Kuperjanovile ilmus 1919.a. Aeg on viga parandada.
J.Kuperjanovi Selts kogub ka oma uue väljaande trükkimiseks annetusi ning tahab annetajate nimed avaldada raamatu esilehekülgedel JKSeltsi lühikese ajaloolise ülevaate järal.
Informatsioon annetajatest ja kontonumber on üleval JKSeltsi kodulehel www.kuperjanov.ee  alapealkirja „JKSelts“ all. Samuti leiab sealt uut ja huvitavat ajaloost ning Vabadussõja varem avaldamata saladustest.  Lisaks toon täiendavalt ära annetuste konto, kes soovivad oma nime või perekonna jäädvustada ajalukku
MTÜ J.Kuperjanovi Selts
SWEDPANK 22 104 962 6428
IBAN EE37 2200 2210 4962 6428
Edastan küsimuste tekkimisel MTÜ (mittetulundusühing) JKSeltsi aadressi:
Olev Teder,  Jõune küla, Puurmani vald, Jõgevamaa, Estonia, 49004
Telefon +372 51-16-183
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. või This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Teiste juhatuse liikmete kohta info üleval www.kuperjanov.ee, keda saab isiklikult kätte minu kaudu.
Parimate soovidega
Lugupidamisega, JKSeltsi juhatuse esimees,

Olev Teder

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo