Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eelmisel sügisel Valgamaal metssigadel avastatud Aafrika katk on jõudnud Viljandimaal juba kolmandasse lauta. Väikepidajale kuuluv laut asub mõne kilomeetri kaugusel Baltimaade suurimast seafarmist Eksekost.


Sigade Aafrika katk on juba aastaid levinud Venemaal, Valgevenes ja isegi Itaalias. Eestis avastati esimene juhtum Valgamaal. Seejärel tekkisid puhangud ka Viljandimaal ja Ida-Virumaal. Seakatk on väga nakkav ja ägedalt kulgev sigade viirushaigus, mis tapab nakatunud kärsakandjatest kuni sada protsenti. Küll aga pole haigus nakkav teistele loomadele ega inimestele. Värske seakatku juhtumi avastamine Ekseko naabrusest võib suurtootmisele piirangutsooni kehtestamisel tähendada sadade inimeste tööta jäämist ja kümnete tuhandete sigade hukkamist.


Piirangutsoon tähendab tõsist lööki mitte inimesele, vaid Eesti maaelule, kinnitas Ekseko emafirma HKScan juht Teet Soorm. Kui Brüssel peaks lähinädalatel või -kuudel nimetama Valga- ja Viljandimaa kolmanda astme seakatkutsooniks, võib see lämmatada Eesti suurimate farmide tegevuse. Seda hoolimata asjaolust, et nakkust neis ei ole ja kõike on tehtud määrustepäraselt.


Umbes kahe kolmandiku Eestimaa kohta kehtib Euroopa Komisjoni otsusel juba praegu seakatku 1. või 2. tsoon. Lühidalt öeldes tähendab see nõuet farmidest pärit sealiha väga põhjalikult kontrollida, ent loomade ja liha transport pole piiratud. Kolmas tsoon seevastu tähendaks, et elusaid sigu võib viia ainult tapamajja ja eksportida saab üksnes kuumtöödeldud tooteid, mitte aga toorest liha.


Ekseko toodab 40 protsenti Eesti sealihast ja annab tööd 200 inimesele. Kokku kasvatatakse Eestis 350 000 siga.


Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul teevad põllumajandusministeerium ning veterinaar- ja toiduamet kõvasti teavitustööd, et veenda Euroopa Komisjoni langetama Eesti kohta suhteliselt erandlikku otsust: jätta katkukoldest kõigest 15 km kaugusel asuv suurtehas piirangutsoonist välja.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo