Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

4. ja 5. mail väisas Eestit  kolmanda riigivisiidi raames Soome president Tarja Halonen koos abikaasa Pentti Arajärviga.
Esimesel päeval kohtus Soome president president Ilvesega ja peaminister Andrus Ansipiga. President Halonen külastas ka riigikogu, kus ta pidas eestikeelse kõne ja kohtus parlamendi esimehe Ene Ergmaga.
Kohtumistel arutati Läänemere strateegiaga seonduvat, kõneldi kahe riigi suhetest ning Eesti-Soome koostööst majanduse, hariduse, siseturu ja energeetika valdkonnas. Arutatakse ka arenguid Euroopa Liidus pärast Lissaboni lepingu jõustumist.
Tarja Halonen ütles esimese päeva õhtul president Toomas Hendrik Ilvese ja proua Evelin Ilvese pakutud õhtusöögil peetud kõnes, et Eesti astumine Euroopa Liitu 2004. aastal andis kahe riigi koostöö arengule lisahoogu, mistõttu Lõuna-Soome ja Põhja-Eesti on juba praegu suurel määral sama majanduspiirkond.
President Halonen ütles muuhulgas:
“Meid ühendab meri, mida teie, eestlased, kutsute loogiliselt Läänemereks ja meie, soomlased, rootsi aja pärandina Idamereks. Ei ole veel liiga hilja, et päästa meie ühine meri ökoloogilisest katastroofist, kuid tegutsema peab nüüd kohe ja kõikides regiooni maades. Olen igati rahul nende siduvate kohustustega, mida valitsused, erinevad institutsioonid, ettevõtted ja kodanikeühendused võtsid endale veebruaris Helsingis toimunud tippkohtumisel Läänemere päästmiseks. Seda tööd tuleb jätkata sihikindlalt.”
President Toomas Hendrik Ilves ütles oma Soome kolleegi auks peetud kõnes, et Eesti-Soome suhted on kui ühistest juurtest välja kasvanud ja sajanditega võrsunud võimas puu, mille harud ulatuvad kõikidele elualadele ja on omavahel tihedalt põimunud.
“Olete ainus riigipea maailmas, kellega eestlased saavad mõtteid vahetada oma emakeeles ja uskuge mind, me hindame seda kõrgelt, “ kinnitas Ilves kõne alguses.
Veel ütles president:
”Kui ma mõtlen sellele, et 118 aasta eest minu kodutalus sündinud vanaonu Hans Rebane sai 1931. aastal saadikuks Helsingis, kus ta ehitas üles meie praeguse saatkonnahoone, siis hooman, kui isiklikud ja pikaajalised võivad olla kahe riigi ja rahva suhted.
Mis oleksime ilma Soometa? Ilmselt nagu inimene ilma peeglita. Meil puuduks võimalus näha ennast väljastpoolt, kuid samas lähedalt. Vaadata end heasoovlikult ja sõbralikult. Aga ka tähelepanelikult ja vajadusel ausa kriitikameelega, et näha pisidetaile, mis vajaksid parandamist”, rõhutas president Ilves.
Tarja Halonen külastas ka Eesti Lastekirjanduse Keskust ja avas Viinistu kunstimuuseumis Soome kunstnike näituse.
VES/PM

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo