Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti fotograaf Sven Začek peab kuulsa ajakirja veergudele murdmist justkui Oscari võiduks.
Eesti tuntumaid loodusfotograafe Sven Začek on teadaolevalt kolmas eestlane Remo Savisaare ning aastaid National Geographic’u toimetuses töötanud Priit J. Vesilinnu kõrval, kelle fotod on pääsenud mainekasse ajakirja.
Alles nädalapäevad tagasi  tunnistati üks Začeki ülesvõte „Looduse aasta foto 2010” konkursil parimaks maastikupildiks. Neli tema fotot peaksid aga trükivalgust nägema lähiajal ilmuva National Geographicu mainumbris, mis räägib teiste teemade kõrval ka tunnustatud Euroopa loodusfotograafide poolt ellu kutsutud ning kaks aastat kestnud projektist Wild Wonders of Europe.
Selle Euroopa metsikumate looduspaikade tutvustamisele suunatud rahvusvahelise projekti raames valiti Eestit esindama Sven Začek, kes nii nagu kõik kaasa löönud riikide esindajad saadeti pildistama mõne teise maa loodust. Tema sai korraldajatelt ülesandeks pildistada Soomes põhjapolaarjoone lähistel asuvas Riisitunturi rahvuspargis talviseid Lapimaa maastikke ning kohaliku iseloomuliku linnuliigina ka habekakku ehk lapikakku.
Začeki pildisaagist tunnistasid asjatundjad National Geographicus ilmuva Euroopa metsikuid imesid puudutava loo illustreerimise vääriliseks kaks maastiku- ja samuti kaks habekaku pilti.
Üks eriline ülesvõte mullu veebruaris ootamatult otse Začeki kaamerale maandunud habekakust ja selle pildi saamislugu troonib NG ajakirja tagakaane siseküljel, mis on alati mõne looga seotud fotograafi põnevamate juhtumiste kirjeldamiseks jäetud.
„Ma läksin kakku jahtima kahe kaameraga – üks oli lühikese objektiiviga, teine teleobjektiiviga. Kuna väli, kus kakk jahti pidas, oli suur, ei viitsinud ma ühte kaamerat kaasas tassida ja jätsin kaamera statiivi peale püsti. Kui kakk oli teinud sööstu hiire järele, ei viitsinud ta enam metsa poole lennata, vaid maandus kaamerale, mille näol oli keset välja istumispuu tekkinud. Mul oli teleobjektiiv käes ja sain ta kohe pildile võtta,” kirjeldas Začek omapärase pildi saamislugu. „Teistel päevadel jätsin kaamera juba teadlikult välja ning ühe korra maandus ta veel sellele.”
Parimaid palasid Sven Začeki loodusfotodest näeb www.zacekfoto.ee

Möödunud aasta oktoobris lumekirbu pildiga nii siin- kui sealpool piiri laineid löönud tunnustatud putukateadlasest loodusfotograaf Urmas Tartes osutas, et National Georgaphicusse pääsevad fotod läbivad alati väga tiheda sõela, kuna ajakirja veergudel ilmuvate fotode valikuga tegeldakse äärmiselt põhjalikult. „Selles mõttes on sinna sissesaamine iga fotograafi jaoks kahtlemata väga suur edu,” tähendas ta. „See on tore, kuna näitab, et Eesti loodusfotograafial on läbilöögivõimet.”
Tartes võitis lumehelbel olevat lumekirpu kujutanud fotoga mullu oktoobris Londoni loodusloo muuseumi loodusfotograafi auhinna kategoorias „Loomad oma keskkonnas”.
VES/EPL

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo