Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Soomaa Rahvuspargis nimetatakse seda viiendaks aastaajaks. See on igakevadine suurvesi, mis tänavu purustas nii veetaseme kõrguse, kui ka külastajaterohkuse rekordi. Lihavõtte nädalavahetusel uudistasid loodushuvilised veevälja kanuudes, süstades ja Presidendi pere koguni haabjas.

1993. a. asutatud Soomaa Rahvuspark hõlmab 37057 ha ehk pindalalt umbes kolmandik Hiiumaast. Suurem osa sellest asub Viljandimaal, ülejäänud Pärnumaal. Piirkond on oma suurte soomassiivide ja kevadiste üleujutuste poolest unikaalne kogu Põhja-Euroopas. Ainulaadsed on ka lammi-metsad, mis on pidevalt vee all. Kohalike seas on ta kuulsust kogunud, kui erilist kogemust pakkuvate kanuumatkade sihtpunkt.

Hetkel ongi sealse turismi kõrghooaeg, kuniks soid ühendavad alad on suurjärveks muutunud. Inimestele, kes selles piirkonnas elavad, on üleujutus loomulikult tülikas, aga nad on sellega harjunud. 4. aprilliks oli võrreldes suvise madalseisuga veetase kerkinud ligi neli meetrit, mis on selle kümnendi rekord. Kaks päeva hiljem, selle lehe kaastöö tähtajaks, oli Riisa veemõõdujaamas Halliste jõe veetasemeks +4.93 m võrreldes madalseisuga. Tavalise sõiduautoga saab praegu Soomaa külastuskeskusele ligi vaid Viljandi poolt tulles. Pärnu poolt sõitjaid takistab kohati 60-sentimeetrine veekiht ja matkakorraldajail ei jää üle muud, kui kundesid süstadega üle vedada. Aga miks see kõik juhtub? Tihedalt ühinevate lisajõgede, väikese languga ja peaaegu vastuvoolu Navesti jõkke suubuva Halliste jõe tõttu ei jõua jõesängid tulvavett lihtsalt läbi lasta.
Tänu igat masti tehnoloogiaimedele liiguvad uudised välkkiirelt. Jääminekut ja üleujutust Raudna jõel Karuskosel võib sel aastal jälgida lausa veebikaamerast (www.soomaa.com) ning ka Regio veebikaardil (http://kaart.otsing.delfi.ee) klikkides "satelliit" ja soovikorral suurendades. Viimane Soomaa "Twitter'i" sõnum ehk säuts teatas teemat järgijatele: "Viis meetrit tuleb!" Elame, sõuame, näeme.
Tore, et just Tallinna Linnalehe fotograaf ning ammune looduse- ja Soomaa sõber Heiko Kruusi oma Ülestõusmispühal võetud pilte lugejatega jagab ning selle väikse ime kättesaadavamaks teeb, kuna selgus, et tema vanaisa Heinrich Kruusi elas Torontos oma maise elu lõpuni 1976. aastal.

Riina Kindlam,
Tallinn

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo