Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti kultuuri ja ajaloo sümboli - Peterburi Jaani kiriku taastamistööde esimene etapp on  edukalt lõpule jõudnud.

6. märtsil 2010  tulevase altari ees  pühitseti sisse kullatud rist ja järgmisel hommikul  tornikiiver koos ristiga  tõsteti paika. Kullatud risti valmistamine sai teoks tänu 147 Peterburi ja Leningradi kõrgkoolides õppinud eestlase  annetustele, kelle jaoks Jaani kiriku renoveerimine on üllas ja ajalooliselt märkimisväärne idee. Tahame või ei taha, aga fakt on see, et  professionaalne kultuur sai alguse just Peterburist.
Jaani kirikuga olid seotud Jakob Hurt:  Mihkel Lüdig, Miina Härma, Rudolf Tobias ja paljud teised eesti kultuuritegelased. Eestikeelsed jumalateenistused Peterburis said alguse 1787. aastal ning  iseseisev eesti Jaani kogudus loodi aastal 1842. Nüüdseks on Peterburi Jaani kirik tagasi saanud oma esialgse välisilme. Vastavalt ehitusgraafikule peaksid ehitustööd lõppema 2010. aasta detsembriks. Järgneva kahe kuu jooksul tegeletakse sisekujundusega. Kirikuhoone pidulik sisseõnnistamine on planeeritud Eesti Vabariigi 93. aastapäevaks.   
Aastavahetusel asutasid Eesti Kontsert ja AS Prike  Peterburi Jaani kiriku orelifondi, mille esimesed sissemaksed (kumbki 50 000 krooni) tulid Hansapangalt ja haruldase konjaki Hennessy Ellipse oksjoni-müügist. Umbes 40 registri ehk ligikaudu 3000 vilega oreli valmistamine võtab aega ja maksab 6–7 miljonit krooni ning  praegu oleks õige aeg selle jaoks raha koguma hakata. Ehitajaks on valitud saksa meister Martin ter Haseborg, kes on valmistanud ka Pärnu kontserdimaja ja Eesti muusikaakadeemia oreli ning taastab praegu Tallinna Jaani kiriku orelit. Kava järgi 2011. aastal valmivast orelist saab Peterburi linna esimene kvaliteetne kontsertorel. Kui Eestis on sadu oreleid, siis umbes 5,5 miljoni elanikuga Peterburis on vaid üks enam-vähem korralik orel, sest õigeusu kirikus pole oreli kasutamine tavaks.
Eestlased üle kogu maailma,  ühinegem kõik ülla idee – Eesti kultuurihälli, Peterburi Jaani kiriku, taastamise  - nimel!  Saagu meie kõikide ühiseks unistuseks, et Jaani  kirikus kõlaks jälle orel!
Annetussummad palume kanda Oreli fondi.
Oreli fondi haldab  Eesti Kultuurkapital. Seega anne-tuste tegemisel tuleb ära märkida: Raha saaja: Eesti Kultuurkapital
Arveldusarve nr: 221025633969 Swedbank
Selgitusse: Peterburi Jaani kiriku oreli heaks.
Külli Sulg
Peterburi Jaani kiriku koguduse eestkõneleja


Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo