Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Ameerika Ühendriikide president Barack Obama algatusel toimus 8. märtsil õhtul telefonikõne tema ning Balti riikide presidentide Toomas Hendrik Ilvese, Andris Bērziņši ja Dalia Grybauskaitė vahel.


Nelja riigipea telefonivestluse teemaks oli Venemaa sõjaline invasioon Krimmi poolsaarel, mis rikub Ukraina territoriaalset terviklikkust, olles vastuvõetamatu nii Balti kui Ameerika presidentidele. Toimuv kriis kahjustab Euroopa julgeolekut laiemalt.

 

President Obama rõhutas, et Balti riikide ajaloolise kogemuse tõttu hindab ta kõrgelt Balti riikide häält kujunenud julgeolekuolukorras. Eesti riigipea tõdes, et Balti riigid tõepoolest teavad, mida see tähendab – kõigepealt sõjavägi sisse ja siis korraldatakse referendum, sest just niimoodi võttis NSV Liit meilt iseseisvuse 1940. aastal.

 

“Venemaa tegutseb praegu Krimmis sama stsenaariumi järgi ning on sellega rikkunud kõiki kirjapandud ja kirjutamata reegleid,” ütles president Ilves.

 

Telefonikõnes tõdeti ühiselt, et viimaste nädalate sündmuste valguses on NATO kollektiivkaitse põhimõte järjest tähtsam. Euroopa Liit ja USA on astunud küll esimesi samme Venemaa ohjeldamiseks, kuid sõjaline invasioon Krimmi poolsaarel kestab endiselt ja rahvusvaheliste vaatlejate tegevus on jätkuvalt takistatud. Balti riikide presidendid pidasid arutelul USA riigipeaga üheks määravaks teguriks Washingtoni jõulist rolli poliitilise lahenduseni jõudmisel. USA otsustavus saab Euroopa Liidu kõrval julgustada ka teisi mõjukaid demokraatlikke riike.

 

NATO-sse ja Euroopa Liitu kuuluvaid Balti riike Ukraina kriis seni otseselt ei ohusta, ent laiemalt on Venemaa tegevus halvendanud kogu Euroopa julgeolekuolukorda, mistõttu liitlaste – eriti Ameerika Ühendriikide – nähtav kohalolek meie piirkonnas on heidutav neile, kelle ambitsioone tuleb kärpida ja Balti riikide kindlustunnet suurendav, ütles Eesti riigipea.

 

Juba neljapäeval maandusid kuus USA hävitajat Leedus, mis on täiendav lisajõud  NATO õhuturbemissioonile Balti riikides.
 
Vabariigi Presidendi Kantselei avalike suhete osakond

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo