Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

ERR - Noarootsi Rooslepa kabelisse jõudis tagasi 1944. aastal võõrvõimu eest Rootsi hoiule viidud kirikuvara.
Rooslepa kabelisse tagasi jõudnud 22 esemest kõige väärtuslikum on umbes 370 aastat vana hõbedast ja kullatud armulauakarikas.
"Siin all ääre peal on ühe Rootsi aadliku vapp. See on võib-olla üks väärtuslikumatest ja ilusamatest asjadest," ütles Noarootsi vallavanem Annika Kapp.

Esemete hulgas on mitu väärismetallist asja, kuid on ka lihtsaid esemeid.
"Siin on Kristuse pilt - Kristus karika ja leivaga, mis on tehtud ristpistetikandis ja selle on kinkinud kabelile Auguste von Taube, kes on kohalik mõisaproua olnud," selgitas Kapp.
Tagastatud vara hulgas on veel näiteks praeguse Rootsi kuninga vanaisa portreefoto. Tollal veel kroonprints olnud Gustaf Adolf, hilisem kuningas Gustaf VI Adolf käis Rooslepas 1932. aastal.
Kirikuvara viisid eesti-rootslased Rootsi 1944. aastal, kui siit okupatsiooni eest põgeneti. Algul oli vara Rootsi Sparbankenis ja seda varjati, et Nõukogude Liit ei saaks vara tagasi nõuda.
Kõik esemed 1835. aastal ehitatud Rooslepa kabelisse vitriini vaatamiseks ei jää, sest on liiga väärtuslikud, kuigi varaste eest peaks kabel olema piisavalt hästi kaitstud.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo