Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Nimeka muusikategelase August Nieländeri tütar Carmen Täht ja tütrepoeg Mark Täht annetasid Kambja raamatukogule laia valiku pagulaseestlaste kirjastuste poolt üllitatud teoseid, mis seni kuulusid perekonna raamatukogusse USAs. Väärtusliku raamatusaadetise Kambjasse jõudmist ja August Nieländeri 125. sünniaastapäeva tähistati aprillis kodu- ja kultuuriloolise õhtuga. Eesti esimest kutselist sõjaväeorkestri kapellmeistrit ja Tartu muusikakooli rajajat tutvustas Hilja Neumann, kes tugines päevakangelase poolt 1982. aastal Stockholmis ilmutatud mälestusteraamatule „Taktikepi ja relvaga“. Mälestusõhtul osalesid August Nieländeri vanem tütar Carmen, kes elab Ameerika Ühendriikides, ja tema poeg Mark, kes juba mõne aja eest pöördus tagasi nii Eestisse kui ka vanaisa kunagisse tallu Vana-Kuuste lähistel Küti järve naabruses. Aprillikuise külaskäigu ajal nägi Carmen Täht ka oma poja ja tema abikaasa Evelini vastsündinud esiklast. Tänavu tähistatakse nimeka muusikategelase August Nieländeri 125. sünniaastapäeva Mark Täht kirjutas pärast August Nieländeri elu ja tegevuse meenutamisele pü-hendatud koosolemist Kambja raamatukogu külalisteraamatusse, et „sain palju uut ja huvitavat teada oma vanaisa elu kohta“. Hilja Neumanni refereerivat ettekannet täiendasid, ilmestasid ja elavdasid mälestuskillud, mida poetas Carmen Täht. August Nieländeri tütrel on tänini meeles, kuidas punavõimude esindajad tulid 1941. aasta juuli algul otsima ja arreteerima tema isa, kes oli võidelnud nii vabadussõjas kui olnud iseseisvuse ajal aktiivne ühiskonnategelane. Carmen oli toona kaheksa-aastane plika ja mängis parajasti taluõuel nukuga. Õnneks ei olnud isa kodus... Kolm aastat hiljem – augustis 1944 – põgenesid Nieländerid kodutalust ja isamaalt. Läbi Tallinna, Haapsalu ja Kuressaare jõuti septembri lõpul Triigi sadamasse, kuid vene võimude küüsist päästev mereületus kujunes eriliselt närviliseks – laskemoona vedaval sõjalaeval süttis madratsiteks mõeldud materjal.   Toivo Ärtis Ilmus Kambja valla ajalehes Koduvald.ee 15. aug. 2012    

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo