Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Lõuna-Eesti inimestel on suvekuumaga võitlemisel oma salarelv – suitsusaun. Kui palava ilmaga sauna kütta, tundub isegi 30-kraadine leitsak pärast leili värskendavana. Haanjas saab suitsusaunaga kaasnevate kommete ja pärimusega tutvuda teise suitsusaunanädala raames.  Korstnata saun, mida Lõuna-Eesti inimesed tänapäevani ohtralt pruugivad on kütmise mõttes suur ettevõtmine. Kütmisel tuleb suits saunaruumi ja soojendab sauna lisaks kerisekuumusele. Kui saun on köetud, lastakse viimane suits välja, tuulutatakse ruum ja saunalised võivad tulla.  Minimaalselt 4-5 tundi kestev sauna ettevalmistus nõuab täit pühendumist ja ometigi pole inimesed nõus seda välja vahetama kergema ja kiirema sauna vastu. "Leil on teine, saunaõhustik on teine. Kui soome saunas on selline kiire ja kõva leil, siis siin on selline, minu arust ta hautab sind rohkem," rääkis suitsusauna omanik Silver Näkk. Korralik, terve päeva kestev saunategu võimaldab keskenduda ning mõelda asjadele, mis on kiirest argipäevast olulisemad ja nõuavad rahu. Suitsusauna nädal, mis juba teist aastat Haanjamaal alanud, võimaldab kogeda arhailist saunaskäiku kogu selle eheduses ka neil, kel endal suitsusauna pole. "Me ei tee näitemängu ega šõud, vaid anname inimestele võimaluse tutvuda suitsusauna pärisolemusega nii, nagu üks suitsusauna kütmise traditsioon toimub. Terve päev, ei mingit näitemängu," ütles suitsusauna nädala peakorraldaja Ivi Rausi. Huvilised jagunevad mööda Haanjamaa suitsusaunasid ning iga seltskond veedab terve päeva sauna ette valmistades ning lõpuks ka seda nautides. Seetõttu tuleb inimestel arvestada ka vee ja puude kandmisega. Ühtlasi on kavas tutvustada saunaga kaasnevaid tegevusi, nagu liha suitsutamist saunas või siis pärimusmeditsiini võimalusi. Juba mõnda aega on Võrumaal küpsenud idee viia traditsiooniline suitsusaun UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse ning osalt teenibki seda eesmärki säärane suitsusaunatraditsiooni laiem tutvustamine ja propageerimine.   Vaata ka savvusann.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo