Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Kuigi kaks kolmandikku kreeklastest toetab Kreeka jäämist eurotsooni, kipub ülejäänud euroala olema seda meelt, et kärpe- ja  laenuprogrammide mittetäitmine ning samaaegselt euroalasse jäämine ei ole võimalik. Summad, mis Euroopa Liit, Rahvusvaheline Valuutafond ja teised kreeditorid on Kreekale kahe viimase aastaga laenanud, on kosmilised, vahendasid ERR uudised.  Euroopa Keskpank on Kreekale eri vormides laenu andnud pisut alla 200 miljardi euro. Veel on Euroopa Liidu ja IMFi abiprogrammidest ning erasektori kaasamisest lähtuvalt Kreekale tänaseks välja makstud 180 miljardit eurot. Rahan-dusministeeriumi andmetel on Eesti tänaseks garanteerinud Kreeka laenu EFSFi kaudu 297 miljoni euro ulatuses.   "Päris suured summad on Kreekale välja makstud ning Kreeka lahkumine eurotsoonist tähendab, et need summad lähevad ilmselt kaduma," nentis majandusmõttekoja Bruegel asejuht Guntram B. Wolff. Eesti garantiid realiseeruvad, kui EFSF ise jääb hätta oma laenu tagasimaksetega. Ajaleht Financial Times toob ära graafiku, mis saab siis, kui Kreeka euroalast lahkub. Kõigepealt peatuvad talle tehtud rahvusvahelised laenumaksed. Seejärel laguneb Kreeka pangandussüsteem ning valitsus ei suuda maksta palku, pensione. Kreeka majandus seiskub. Igal tasandil on karjuv vajadus raha järele. Järgneb rahareform ja käibele lastakse rahvusvaluuta, mille väärtus euro suhtes võib olla 20-50% odavam. Kaos on enam kui kindel. Kui Kreeka lahkub, siis on rahaturgudel keskne küsimus, kes on järgmine? Turud ei usu, et Euroopa tulemüürid ESM ja EFSF on nii tugevad, et lumepalliefektile vastu seista. Euroalas võib tekkida vajadus toetada Itaaliat ja Hispaaniat. Võib tekkida vajadus taas toetada Euroopa panku. Aga missugune on poliitiline tahe selleks pärast seda, kui Kreekas on raha kaotatud?  Kreeka vasakpoliitikud mängivadki selle peale, et kartus Hispaania, Itaalia ja teiste suurtes võlgades riikide pärast sunnib eurotsooni Kreekat sees hoidma. Mitmed analüütikud leiavad, et sel juhul pole pääsu, kui ka riigid kustutavad osa Kreekale antud laenust. "Praegu on juhtunud see, et erainvestoreid sunniti kahjusid kandma, aga mitte riiklikke laenajaid. See on suur viga. Tuleb aru saada, et Kreeka ainus võimalus oma probleemidest välja pääseda on üldisem võla kustutamine," sõnas Londoni majanduskooli õppejõud Paul de Grauwe. Brüsselis on igal juhul käibel väljend "Grexit" ehk Greece exit, mis viitab Kreeka lahkumisele. VES/ERR  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo