Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Tartus 30. aprillil peetud pidulikul galal selgusid  Eesti filmi sajandiauhinnad. Nii valiti rahvahääletusel sajandi rahvafilmiks "Kevade" ning filmipaariks Arno ja Teele. Võitjad said endale kodumaist filmipioneeri Johannes Pääsukest kujutava auhinnakuju, mille autor on skulptor Seaküla Simson. "Kevade" režissöör Arvo Kruusement ei unustanud auhinda saades oma tiimi tunnustada: "Kevade meeskond oli suurepärane, üksmeelne ja püüdlik!" Auhinnagala õhtujuhid olid armastatud näitlejad Märt Avandi ja Ott Sepp. Üritusel viibis ka president Toomas Hendrik Ilves, kes esitles rahvahääletuse tulemusena selgunud armastatuimat kodumaist mängufilmi.   Sajandi parimad: Sajandi tõsieluhetk: Vaateid Setumaalt 1912 ("Retk läbi Setumaa", režissöör Johannes Pääsuke). Sajandi filmikild: "Meie reliikvia on vabadus!" filmist "Viimne reliikvia". Sajandi filmilaul: "Viimse reliikvia" laulud (Uno Naissoo / Paul-Eerik Rummo). Sajandi animatäht: koeratüdruk Lotte (Heiki Ernitsa ja Janno Põldma joo-nisfilmidest). Sajandi filmipaar: Arno ja Teele filmist "Kevade". Eesti filmi sajandi naistäht: Elle Kull. Eesti filmi sajandi meestäht: Lembit Ulfsak. Sajandi rahvafilm: "Kevade" (režissöör Arvo Kruusement) Sajandi filmimotiiv: Paljutähenduslikud silmad ("Kevade")   Eesti filmirahvas saabus 30. aprillil Tallinnast Tartusse erirongiga. Tartu raudteejaamas oli kinoinimesi tervitamas linnapea Urmas Kruuse. Edasi mindi rongkäigus Eesti Rahva Muuseumi näitusemajja ja sealt hiljem edasi Dorpati konverentsikeskusesse, kus toimus pidulik Eesti filmi sajandigaala. "Kinorong Tallinn-Tartu-Tallinn on kujund või sümbol, mis ühelt poolt rõhutab eesti filmitegijate ühtsust, sest me oleme kõik ühes rongis, teisalt sümboliseerib rong Eesti kino algust," selgitas Õhtulehele kinorongi eestvedaja filmioperaator Peter Murdmaa rongi kui sümboli tähendust päeval, kui tähistatakse eesti filmi sajandat sünnipäeva. "Sest ka üleüldse esimesed filmikaadrid Pariisis olid pealetormavast vedurist ning ka ühed Eestis filmitud esimesed kaadrid kujutavad Tartu maastikku, mis on filmitud rongi pealt," märgib Murdmaa. Kinorongis oli reisijuhiks Rein Pakk, kelle eestvedamisel ja kommenteerimisel näidati filmilõike rongist eesti filmis läbi aja ning videoklippe eesti filmiga seonduvatest paikadest, mida rong oma sõidul läbib. Pikem peatuspaik tehti Vägeval – see on koht, kus filmis "Suvi" saabus Toots Venemaalt ning kus pakuti punsliõli ja pirukat. Järgmine peatuspaik oligi juba Tartu, kus reisijad marssisid Eesti Rahva Muuseumi näitusemajja juubeliaasta postmargi esitlusele. VES/ajakirjandus  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo