Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Esmaspäeva, 7. novembri  õhtul avati üheaegselt Eesti viies linnas Eesti skautluse 100. juubeliaasta. Üritus toimus üheaegselt ja ühe kava järgi. Avamisele oodati kõiki – nii skaute kui skaudisõpru  kui ka neid, kes skautidest veel midagi ei tea. Kahe tunni jooksul oli võimalik osa saada skautlikust tegevusest ja Skype vahendusel loodi ühendus kõigi toimumispaikade vahel, et saata tervitus teistesse Eesti linnadesse ja luua omal moel kogu Eestit hõlmav  skautluse sünnipäevapidu. Tallinnas toimus üritus Vabaduse väljakul, Tartus Toomkiriku varemetes, Pärnumaal Kilingi–Nõmme algkooli hoovis, Haapsalus Piiskopilinnuse varemetes ja Rakveres linnuse varemetes. Eesti skautluse 100. juubeliaasta koordinaator, Monika Ojala ütles, et avamisürituse eemärk oli teavitada avalikkust ja skaute, et skautlus on Eestis olnud juba sada aastat ja skautluses on see „miski“, mis paelub kõiki olenemata soost, rahvusest, usust või vanusest. 7. november valiti avaürituse toimumisajaks seetõttu, et just sellel päeval on Eesti skautluse rajaja Anton Õunapuu 124. sünniaastapäev.  Juubeliaasta  juhtlauseks  on „Eesti skautlus 100 – seiklusi täis rada!”. Skautluse Eestis sai alguse 100 aastat tagasi kui 1912. aastal alustas Pärnu Poeglaste Gümnaasiumi juures tegevust esimene skaudiüksus Eestis, olles sellega maailma esimese poolesaja maa hulgas, kus 1907. aastal Inglismaalt Baden-Powelli algatusel alguse saanud skautlus kanda kinnitas. Eesti skautluse arenguteel on oluline roll Anton Õunapuul, kelle sulest  ilmus artikkel skautlusest ajalehe Peterburi Teataja lisas juba 1911. aastal. Hilisemad õpingud Helsingi Ülikooli Võimlemise Instituudis andsid vahetuma kogemuse skautluses ja Soome eeskujul asus A. Õunapuu levitama skautluse ideid. Tuntuks sai Anton Õunapuu Tallinna Reaalkooli ja Tallinna Poeg-laste Kommertskooli võimlemisõpetajana, kus ta asutas aastal 1917 skaudirühmad. Skautlus Eestis ja mujal maailmas arenes kiiresti ja 1922. aastal loodi Skautide Maailmaorganisatsioon, mille asutajaliikmeteks olid ka Eesti skaudid. Seoses Eesti okupeerimisega 1940. aastal keelustati skautlus Eestis, osalt jätkati tegevust „põranda all“ ja Eesti skautluse tegevus jätkus pagulasskautlusena Saksamaal, Rootsis, hiljem Ameerikas ja Kanadas ning veel paljudes maailma paikades võõrsile siirdunud eestlaste eestvedamisel. Skautlus Eesti taastati 1980date aastate lõpul, kui loodi uued skaudiüksused. Praegu on Eestis üks ühtne skaudiorganisatsioon – Eesti Skautide Ühing, mis on oma 1400 liikmega üks suurimaid noorteorganisatsioone Eestis. Skaute maailma kokku on üle 30 miljoni. Eesti Skautide Ühing  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo