Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Uuem analüüs on tõdenud Vene Föderatsiooni keelenõude karmistumist ajal kui Eestis keelenõuded on lahedamaks muudetud.
1. Reklaamid peavad olema Venemaal venekeelsed. Eestis võivad olla ka muukeelsed, kui on tagatud eesti keelne tõlge.
2. Venemaa välistab ainult venekeelseid tunnistuste, sertifikaatide ja tõendite väljavõtteid. Eestis on võimalik neid väljastada ka vene- ja inglise keeles.

3. Vene asutused peavad aruande- ja asjaajamise keeleks kasutama vene keelt. Eestis on riigikeele nõue vaid avalike huvide ja tarbijakaitsega seotud MTÜdel ja eraettevõtetel.
4. Varem võis Vene Föderatsiooni rahvusvabariikide üldkohtutes kasutada kohalikke keeli, nüüd nõutakse vene keelt kõigis tsiviil- ja administratiivkohtutes. Samuti on nõutud elementaarastmes vene keele oskus elamisloa taotlejatelt.
5. Venemaa kodakondsuse saamiseks tuleb sooritada vene keele eksam, mis kontrollib 85 ülesandega lugemis-, kirjutamis- ja kuulamisoskust ning teadmisi Vene põhiseadusest ja ühiskonnast. Keelenõude oskus on tasemel, mida Eestis nõutakse õpetajatelt, meditsiiniõdedelt ja kõrgharidusega spetsialistidelt.
6. Kuigi venemaal on õigus omakeelsele haridusele, tagab riik ainult venekeelse põhihariduse. Venemaa ei kompenseeri ka keeleõpingute kulusid ja mitme miljonilised rahvusgrupid nagu ukrainlased, armeenlased ja aserid ei saa oma emakeeles mingit haridust.
Eestis on tagatud venekeelne keskharidus aga Venemaa nimetab Eestis 60% eestikeelsele õppele üleminekut diskrimineerimiseks. Ka hüvitab Eesti keeleõpingute kulud 320 euro piires iga kõrgema keeletaseme läbimisel neile, kes õpivad keelt vabast tahtest.
7. Kõik valitsusasutused võivad kontrollida vene keeleseaduse täitmist ja karistada ka rikkujaid. Valitsusasutuste volitused keelelise järelvalve osas pole avalikud, nii et kodanikud ja firmad ei tea neid.  Eestis on haridusministeeriumi alluvuses keeleinspektsiooni tegevuse alused seaduses täpselt määratud ning teada.
8. Vene võimu esindajad on kritiseerinud Eestit, kuna keeleseadus nõuab seaduste ja rahvusvaheliste lepingute avalikustamist riigikeeles ja eesti keele kasutamist valimistel ja infoteabes nagu sildid ja teeviidad. Samas kehtivad samasugused normid Venemaal.
                                                               Postimees/VES

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo