Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Opositsiooniline Keskerakond esitas presidendikandidaadiks Euroopa Parlamendi saadiku Indrek Tarandi, kes ütles 18. juunil Keskerakonna volikogu ees peetud kõnes, et tema kandideerimisest võidavad kõik.
Tarand ütles oma kõne alguses, et: ”XXI sajandi teise kümnendi hakatuses oleme Eesti Vabariigis olukorra ees, kus juhtiv valitsuspartei ütleb implitsiitselt ja peaminister, kes äsja valiti vastaskandidaadita valimistel taas Reformierakonna esimeheks, eksplitsiitselt: „Ühe kandidaadiga valimised ongi normaalne demokraatia ja kahega on demokraatia simuleerimine!“.

“Mulle meeldib olla aktiivsel kodanikupositsioonil ja tsiviilkuraasi või kodanikujulgust ilmutada.
Mulle meeldib vangide dilemmana tuntud võrrandit lahendada sellises võtmes, et võidaksid kõik. Nii ka praegu,” tõstis Tarand oma kõnes esile viis punkti:
1. Ühiskond võidab, sest debatt on sündinud.
2. Keskerakond võidab, sest ta on tegemas Eestit tugevdavat ja arendavat otsust.
3. Ametisolev president võidab, sest ükskõik kui kriitiliselt suhtuda president Ilvese mõnedesse tegudesse või tegematajätmistesse, peab tunnustama ka tehtut ja nentigem, et niisugust hüüdnime nagu ühe kandidaadiga presidendivalimistel ta vältimatult saaks – tagatoapresident – pole ta mingil juhul ära teeninud.
4. Võidavad nii parlamendis esindatud kui esindamata erakonnad, kes saavad oma seniseid seisukohti hinnata ning neile kindlaks jääda või neid siis muuta. Loodetavasti maksimaalselt realiikmete arvamust kuulda võttes ning hoolikalt kodanikkonna eri gruppidest tulevaid signaale kuulates.
5. Võidan ka mina, sest lisaks enda jaoks oluliste teemade käsitlemise võimalusele on juba presidendikandidaadiks olemine vägagi auväärne situatsioon.”
Tarand välistas enda seotuse Keskerakonnaga, öeldes volikogule: ”Ma loodan, et kõik saavad aru, et minu eesmärk pole teile petlike lubaduste jagamine. Nii, nagu teie eesmärgiks ei tohiks olla avalikkuse eksitamine muljega, justkui minust oleks tänase esinemise alusel saanud keskerakondlane. Vastupidi – me arutame võimalust, et Riigikogu keskfraktsioon võib augustis esitada parteivälise, kuid parteideülese kandidaadi Eesti Vabariigi Presidendi kohale. Ning seepärast unustagem juba eos igasugused ühisdeklaratsioonid ja teesklus. Räägime võimalusest ja võimatusest. Ning nagu me teame – kõik on võimalik!”
Indrek Tarand pole kunagi olnud ühegi erakonna liige. Ta tegi ajalugu ja kandideeris parteidele vastandunud üksikkandidaadina 2009. aasta Euroopa Parlamendi valimistel, korjates rekordilise 25,81 protsenti häältest  ja  pälvides 102 509 valija toetuse. Rekord on seegi, et Tarandi valimiskulu oli 50 000 krooni, sellest otseselt kampaaniakulu oli vaid 28 800 krooni.
Indrek Tarand on töötanud  muuhulgas välisministeeriumi kantslerina (1994–2002), EV esindajana Püha Tooli juures, peaminister Mart Laari nõunikuna (1993–1994) ja vabariigi valitsuse eriesindaja Narvas (1993).
Tarandi kõne täistekst asub
http://www.tarand.ee/2011/06/kone-keskerakonna-volikogule-18-juunil-2011/
Kärt Ulman

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo