Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti ettevõtete ja ülikoolide koostöös arendati välja tehnoloogia, mille abil on võimalik valmistada SARS-CoV-2 vastastel antikehadel põhinev nina- ja kurgusprei, mis on esmaste uuringute käigus näidanud toimet koroonaviiruse nakkuse tõkestamiseks.


Uue tehnoloogia väljatöötamist vedanud professor Mart Ustavi sõnul baseerub nende töö hüperimmuniseeritud lehmade ternespiimast toodetud preparaadil.

 

„Ternespiimal on parim looduslik roll pakkuda vastsündinule esmast kaitsvat immuunsust ema organismi poolt toodetud antikehade abil.

 

Meie töötasime omalt poolt välja tehnoloogia ternespiima antikehade puhastamiseks, mille tulemuseks on preparaat, mida saab kasutada nina- ja kurgusprei valmistamiseks, millel omakorda on toime koroonaviiruse nakkuse tõkestamiseks,“ selgitas professor Ustav uudse toote positiivset mõju võitluses koroonaviirusega.

 

Professor Ustav rõhutas, et tegemist ei ole ravimiga, vaid viirusvastase preparaadiga, mis töötab ninaneelus limaskestade pinnal, kus see saab spetsiifiliselt inaktiveerida Covid-19 tekitajat SARS-CoV-2 viirust.


Prof. Ustavi sõnul on eelkliinilised katsed näidanud, et toodetud preparaat omas SARS-CoV-2 viirust neutraliseerivat aktiivsust.

 

„Rõhutame, et antud antikehad olid tõhusad mitte ainult Wuhanist alguse saanud viirustüve vastu, vaid ka uute, kergemini levivate Suurbritannia, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia viirusvariantide puhul, mida me uurisime biokeemilistes kui ka pseudoviiruse nakatamise katsetes.

 

Loomadega läbiviidud katsed näitasid, et kui ninna tilgutada ternespiimast pärit antikehade lahust üks tund enne suure kogusega SARS-CoV-2-ga nakatamist, siis meie preparaat suutis oluliselt vähendada viiruse tiitrit kopsudes.


See viitab, et loodud nina- ja kurgusprei preparaat suudab ninaneelus SARS-CoV-2 viirust kinni püüda ja neutraliseerida,“ täpsustas Prof. Ustav.


Ettevõtmise ühe vedaja, AS Chemi-Pharm juhi, Ruth Oltjeri sõnul on oluline teadustööst kiirelt edasi liikuda.

 

„Järgmise sammuna on konsortsiumil plaanis läbi viia kliinilised uuringud ja hakata esimesel võimalusel preparaati sisaldavat nina- ja kurguspreid SARS-CoV-2 BioBlock tootma“, lisas Oltjer.

 

Selleks oleme käivitatud SARS-CoV-2 Bio-Block katsepartiide tootmise ja oleme esitanud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteele kooskõlastamiseks kahe kliinilise uuringu protokollid.

 

Antud uuringud võimaldavad kinnitada eelkliiniliste katsete tulemusi ning loovad aluse viirusvastase ninasprei kui profülaktilise vahendi kasutamiseks ulatusliku koroonapandeemia kontrollimisel.


 Ruth Oltjer lisas, et SARS-CoV-2 BioBlockist võiks olla abi kõikjal, kus sotsiaalne distantseerumine on keeruline: kodudes, restoranides, koolides, trennis, spordivõistlustel, töökohtadel, transpordivahendites ja teistes rahvarohketes kohtades.


Uudset tehnoloogiat väljatöötanud konsortsiumisse kuuluvad Icosagen Grupp, AS Chemi-Pharm, Tartu Ülikool (Farmaatsia instituut, Bio- ja siirdemeditsiini instituut ja Tehnoloogia instituut), Eesti Maaülikool (Veterinaarmeditsiini instituut ja OÜ Eerika farm) ning OÜ Teadus ja Tegu.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo