Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

On täiesti mõistetav, et sotsid ja reformierakondlased ei soovi, et praegune valitsus rahapesu uurimisega tegeleb – suuremahuline rahapesu toimus Eestis ajal, mil ministriametites oli Reformierakonna ja sotside esindajad, ütles rahandusminister Martin Helme 16. septembril Riigikogu infotunnis.


Riigikogus kaks tundi kestnud küsimuste ja vastuste voorus üritas opositsioon esitada valeväiteid Martin Helme tegevuse ja Louis Freeh’ adokaadibüroo kohta.


Martin Helme vastas, et on üllatunud selle üle, kui jultunult häbitult valetavad reformierakondlased ja sotsid avalikkusele.


Helme sõnul on avalikkusele valetamine see, kui opositsioon ütleb, et ta ei ole kooskõlastanud oma tegevust valitsuse või teiste valitsemisaladega.


“Ma olen teile andnud paberi peal või elektrooniliselt kõik need materjalid, mida te olete küsinud.

 

Ehk jutt sellest, et avalikkus või, ütleme, avalik asjaajamine ja Riigikogule on pime, ei vasta tõele.

 

Kõik paberid, mida on küsitud, olete te saanud. Ja sellest paberireast on väga selgelt näha, et on olnud valitsusse viidud teema, valitsuses on olnud arutelud, on olnud kabineti otsus, sellele on järgnenud valitsuse otsused.

 

Selle volituse alusel ja selle volituse piires olen ma tegelenud hanke ettevalmistamisega, kaasanud sinna Justiitsministeeriumi, Välisministeeriumi, läbi Välisministeeriumi välissaatkonna ja ka Välisluureameti.

 

Nii et esitada rahumeeli väide, nagu oleks tegutsenud kuidagi omavoliliselt, salajas, mingeid protseduure rikkudes, on lihtsalt jõhker laimamine. Ja see tuleb siin täiesti kategooriliselt tagasi lükata,” kõneles Helme oma vastuses opositsioonisaadikutele.


“See, et teile ei meeldi, et selle teemaga tegeldakse, on ju täiesti mõistetav.

 

Reformierakond oli pikalt rahandusministri ametis, siseministri ametis, hiljem oli justiitsministri ametis sotsiaaldemokraat, hiljem oli sotsiaaldemokraat siseministri ametis.

 

Ja sellest perioodist ei ole mitte midagi ette näidata rahapesuvastases võitluses, küll aga on ette näidata katastroofide rida, millega tänane valitsus maadleb. See on kogu asja olemus.”


Helme sõnul on häbiväärne, kuidas opositsioon on rünnanud ja laimanud teenekat ja tarka ja väga heade sidemetega Ameerika tipptegijat, advokaat Louis Freeh’d, kellega Eesti riik lepingu sõlmis.


“See on nii piinlik, et see on lihtsalt kohutav. Vastab tõele, et FBI ametikohalt lahkus ta põhimõtteliselt sajandi alguses ja on pärast seda erasektoris tööd teinud.

 

Kuid ma juhin tähelepanu, et ka tänasel päeval teeb ta süstemaatiliselt lepingulist tööd Ameerika Justiitsministeeriumile eelkõige suurte finantskuritegude valdkonnas, kus ta tegeleb erinevate asjadega.

 

Muu hulgas on ta siis näiteks Ameerika riigi ehk Ameerika Justiitsministeeriumi ja mõne suure korporatsiooni vahel sõlmitud kokkuleppe järelevalvaja.

 

Teatavasti finantsrikkumiste puhul Ameerikas on üsna tavapärane see, et sõlmitakse riigi ja selle rikkuja vahel tsiviilkokkulepe.

 

Selle kokkuleppe osaks reeglina on väga suur trahv. Lisaks sellele võtab firma endale kohustuse viia läbi oma mingisuguste sisemiste protseduuride uuendamine või järelevalvesüsteemide paremaks tegemine.

 

Ja selle uuendamise või paremaks tegemise üle toimub järelevalve riigi poolt.

 

Ja sellise järelevalve üle valvab Justiitsministeeriumi poolt palgatud inimene,” ütles Helme. “Louis Freeh on üks selline inimene, keda Ameerika Justiitsministeerium sageli palkab niisuguseks tööks.

 

Ja teeb seoses sellega talle ka Ameerika julgeolekukontrolli, mille Freeh läbis poolteist aastat tagasi.

 

Louis Freeh läbis Ameerika julgeolekukontrolli. Kui ta oleks Vene mõjuagent, nagu siin mõned inimesed pööraselt väidavad, siis see lihtsalt ei klapiks. Ta ei läbiks seda kontrolli.

 

Lisaks ma ütleksin, kust me kolm konkursil osalenud advokaadibürood välja võtsime.

 

Seda ma olen kirjeldanud nii rahanduskomisjonis kui ka avalikult, aga võin uuesti üle kirjeldada.

 

Lähenesime sellele asjale, et tegime kõigepealt konsultatsiooniringi Eestis, kellel võiks üldse olla võimekus. Eestis sellist võimekust, et Ameerika justiitssüsteemis Eesti huve esindada, sellist firmat Eestis ei ole.

 

Selle järel tegime siis järgmise noppe või niisuguse taustauuringu firmadest, kellel on rahvusvaheline töökogemus ja ligipääs Ameerika erinevatele ametivõimudele.

 

Sealt jäi sõelale suurusjärk kümmekond firmat. Nendest osad ütlesid kohe ise ära, et nemad ei tee koostööd riikidega, ei võta selliseid lepinguid endale.

 

Ja lähemal jälgimisel omapoolsete soovide või tingimuste täpsustamisel jäi järele seal võib-olla neli–viis firmat, kellele kolmest neist me tegime pakkumise.”


Helme ütles, et oma ministriks oleku ajal on ta rahapesuvastases võitluses teinud rohkem kui kümne aasta jooksul enne seda.


“Me oleme oluliselt tugevdanud nii Finantsinspektsiooni raha ja inimestega kui ka Rahapesu Andmebürood raha ja inimestega.

 

Jätkub Rahapesu Andmebüroo tugevdamine, ta tuleb järgmise aasta algusest Rahandusministeeriumi asutuseks, saab juurde lisavahendeid ja inimesi, luuakse juurde strateegilise analüüsi keskus.

 

Me oleme muutnud mitut seadust, muu hulgas esimest korda Eestis ka krüptovaldkonna karistusi karmistanud, me oleme karmistanud karistusi rahapesule endale,” ütles Helme.


“Juhin tähelepanu, et rahapesukaristusi lõdvendati 2014. aastal. Just siis, kui rahapesu oli meil tipus, otsustas tollane justiitsminister algatada rahapesukaristuste lõdvendamise ja osade karistuste dekriminaliseerimise.


Julgen täiesti rahuliku südamega väita, et ma olen erinevatel rahvusvahelistel koostöökontaktide tagajärjel suutnud oluliselt parandada Eesti mainet rahapesuvaldkonnas, muu hulgas oli mul natukene aega tagasi, peaaegu täpselt aasta tagasi kohtumised Ameerika rahandusministeeriumis, kus me sel teemal põhjalikult rääkisime, kus sai väga selgeks, mis on see, mis Ameerika Ühendriikide võime häirib Eesti rahapesuolukorra juures ja mille üheks tagajärjeks muide on see, et me sellesama välisõigusabi lepingu tegime.

 

Lisaks sellele samal perioodil, praeguse valitsuse perioodil on siseminister ja Siseministeerium tihendanud kontakte erinevate uurimisasutustega.

 

Ja Eesti valitsus saadab Ameerika Ühendriikidesse meie saatkonda kriminaal- ja õigusabiküsimuste atašee, kelle peafookus saab olema koostöö rahvusvahelise kuritegevuse tõkestamisega, kaasa arvatud rahapesu kuritegevuse ennetamisega.

 

Need on teod, mida meil on ette näidata umbes viimasest pooleteistkümnest aastast. Ja nendel tegudel kahtlemata hakkavad tulema ka tagajärjed.”


VES/uueduudised.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo