Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

78948

Esitlusel esinenud Abja Paluoja toimkond. Foto: ERR/TaaVid Meedia

 

17. juunil toimunud soome-ugri kultuuripealinna 2021 lõppvoorus valis viieliikmeline rahvusvaheline žürii järgmiseks soome-ugri kultuuripealinnaks Abja-Paluoja.


Soome-ugri kultuuripealinn 2021 konkursi lõppvoorus läks Abja-Paluoja vastamisi ersa küla Podlesnaja Tavla'ga Mordva vabariigist.

 

Esimest korda soome-ugri kultuuripealinnade kaheksa-aastase ajaloo jooksul toimusid konkursi esitlused veebipõhiselt ja otseedastusega Facebookis.


Žürii hinnangul oli mõlemal kandidaadil tugevaid külgi.

 

Žürii liikme ja seltsingu Fenno-Ugria Noored esindaja Anna Kuznetsova hinnangul olid Abja-Paluoja tugevused mitmekülgne sündmuste programm, selle seotus Mulgimaa piirkondliku arengu eesmärkidega ning võimalus tutvustada mulgi kultuuri ja Mulgimaad hõimurahvastele.


Soome-ugri kultuuripealinnade ühe eestvedaja, Põlisrahvaste arengu keskuse asutaja Oliver Loode sõnul annab tiitli naasmine uue hingamise nii kultuuripealinnade liikumisele kui ka soome-ugri rahvaste koostööle laiemalt.


"Kuna samal aastal toimub Tartus VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress ja Mulgimaal saab olema soome-ugri kultuuripealinn, on just meil Eestis võimalus turgutada soome-ugri liikumist ja pakkuda sellele uusi arengusuundi. Nüüd on ka mulkidel selles tähtis roll."


Mulgimaa ajalooline pealinn Abja-Paluoja on praegu 1124 elanikuga vallasisene linn Mulgi vallas.

 

Soome-ugri kultuuripealinna programm hõlmab kogu Mulgimaad. Juhtteema on mulgi käsitöö, arhailine mulgi muster rahvarõivastel ning tänapäeva tarbeesemetel ja avalikus ruumis.

 

Kultuuripealinna aasta lipulaeva-sündmus on Mulgi pidu 2021 – "Sia ja mia ütenkuun", mis toimub Karksi kihelkonnas Karksi mõisa pargis. Abja-Paluoja kandidatuuri esitas Mulgi Kultuuri Instituut.


Soome-ugri kultuuripealinna programm on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste arengu keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis käivitus 2013. aastal.

 

Kultuuripealinnade liikumise eesmärk on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada soome-ugri ühtsust ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo