Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti maakonnad tühjenevad ning Tallinn kasvab ja tiheneb, järeldab Eesti Inimarengu seekordne aruanne.

Eesti Inimarengu aruande peatoimetaja, Tallinna ülikooli keskkonnakorralduse professor Helen Sooväli-Seppingu sõnul võib laia teemaringi käsitleva raporti võtta kokku kahe sõnumiga.


"Esiteks see, et Eesti suurlinnastub, see tähendab seda, et kasvab rahvastiku mõttes põhiliselt Tallinn ja siis teiselt poolt toimub asustuse mõttes pöördprotsess, Eesti ka kahaneb," ütles Sooväli-Sepping.


Kvaliteetse avaliku linnaruumi vähesus on tuttav mure, uuringu ühe autori, geograafi Antti Roose sõnul ei pruugi aga ka linnast välja kolimine enam hõlpu tuua.


"Me ei ole päriselt selgeks õppinud ei eeslinna planeerimist ega ka seal elamist," ütles Roose.


Arendus käib enamasti kruntkrundi haaval, ressursse raiskavalt ning kohalike kaasamine arutelu- ja otsustusprotsessi on puudulik. Tallinna kasvamine ja tihenemine tähendab, et muu Eesti kahaneb ja tühjeneb, mis võib muutuda julgeoleku probleemiks.


"Ühiskonna sidusus ja ühiskonna kokku kuulumine saab igal juhul häiritud, mis viib ka poliitiliste äärmusteni," lisas Roose.


Helen Sooväli-Seppingu sõnul tulekski esmajärjekorras vähendada piirkondlikku ebavõrdsust ning tegeleda rahvatervisega.


"Keskmiselt elavad eestlased kolm aastat vähem kui Euroopa keskmine kodanik. Tervisekäitumist peaks kindlasti muutma, millel on jällegi otsene seos ruumiga, kus me igapäevaselt toimetame. Meie elukvaliteet sõltub väga elukeskkonnast, kus me elame," lausus Sooväli-Sepping.

 

Raport rõhutab vajadust luua kaks haldusmudelit: üht suurlinnastumise ja teist kahanemise puhuks.

 

VES/ERR

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo