Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

4998356

Esiplaanil suursaadik Jaak Jõerüüt.   Fotod: Marko Mumm / välisministeerium

8. juunil allkirjastasid Eesti välisminister Urmas Reinsalu ja Soome välisminister Pekka Haavisto vastavalt Tallinnas ja Helsingis sümboolselt ajaloolise Eesti-Soome diplomaatiliste suhete tunnustamisdokumendi. Tseremoonia juures viibisid endised suursaadikud ja Eesti iseseisvuse taastamise võtmeisikud.


„Soome oli esimene riik, kes tunnustas 1920. aastal Eesti Vabariiki pärast seda, kui Eesti oli sõlminud Tartu rahu lepingu Nõukogude Venemaaga,“ rääkis Urmas Reinsalu. „Saja aasta jooksul on nähtud palju dramaatilisi aegu. Kõnekaim kinnitus üksteise toetamisest on Soome vabatahtlike võitlus Eesti vabaduse eest Vabadussõjas ning Eesti vabatahtlike panus võitluses Soome vabaduse eest. Soomlaste ja soomepoiste vaprust mäletatakse üle aegade.”


Minister Reinsalu rõhutas, et Eesti ja Soome suhted on läbi aegade olnud tihedad. ”Ka viimastel aegadel on keerulised olukorrad maailmas kahe riigi vahelist ühistööd veelgi tõhustanud - sõprus ja instinktiivne truudus on Eesti ja Soome vahel alati tuntavad.”

 

4998408

Välisminister Urmas Reinsalu ja Soome suursaadik Eestis Timo Kantola tervitavad videosilla kaudu Soome välisministrit Pekka Haavistot ja Eesti suursaadikut Soomes Harri Tiidot.


Ka Soome välisminister Pekka Haavisto kinnitas, et riikide vahel on väga hea koostöö. „Kriisi ajal sai loodud Soome-Eesti töögrupp, mis vahetab infot ja töötab väga hästi,“ lisas Haavisto. „Oleme Urmas Reinsaluga pidevalt ühenduses – peaaegu iga päev saadab üks meist sõnumi, et kas saad helistada. Nii et meil on tõesti väga head suhted.“


„Käisin esimest korda Eestis 1960ndatel, olin 10-aastane,“ meenutas minister Haavisto. „Mäletan, et sadamast väljudes oli vastuvõtt hea ja soe ning nii on see olnud Eestis käies alati. Ja ka vastupidi, vastuvõtt on alati soe ja südamlik mõlemal pool.“


Pärast üritusi saatkondades asetasid diplomaadid lilled Tallinnas Metsakalmistul ja Helsingis Hietaniemi kalmistul puhkavate endiste võtmekohal olnud saadikute ja diplomaatide kalmudele.


Tallinnas asetati lilled Aleksander Warma (Eesti viimane saadik Helsingis enne okupatsiooni, 1939–1940, hilisem eksiilvalitsuse liige ja EV peaminister presidendi ülesannetes), Lennart Meri (Eesti esimene suursaadik Helsingis pärast iseseisvuse taastamist, 1992) ning Priit Kolbre (Eesti suursaadik Helsingis 2005–2006) kalmudele.

 

499840


Helsingis asetati lilled Oskar Kallase (Eesti esimene saadik Helsingis aastatel 1918–1922), Eduard Schwalbe (Eesti esimene konsul Helsingis aastatel 1918–1920), Rudolf Holsti (Soome välisminister, allkirjastas tunnustamiskirja, hilisem saadik Tallinnas aastatel 1923–1927), Alfred Oswald Kairamo (Soome esimene diplomaatiline esindaja Eestis) ning Erkki Reijoneni (Soome esimene saadik Tallinnas) kalmudele.


Eesti ja Soome vaheliste diplomaatiliste suhete ajatelg koos tekstide ja ajalooliste fotodega http://estfindip100.mfa.ee


Eestis avab sündmus avab diplomaatiliste suhete tähistamise ürituste ja ettevõtmiste sarja (järgnevad Poola, Argentiina, Suurbritannia, Prantsusmaa jpt).


VES/välisministeerium

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo