Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti valitsus teatas 26, mail miljardi euro väärtuses pikaajaliste võlakirjade emiteerimisest. Eesti riigi pikaajalisi võlakirju ostavad eelkõige suured rahvusvahelised investorid.

 

Kuna Eesti riigivõlg on madal ja krediididireiting kõrge, kujuneb huvi võlakirjade vastu ilmselt suureks.


Valitsus plaanib välja anda 10-aastase tähtajaga ühe miljardi euro eest võlakirju, mis plaanitakse noteerida Iiri börsil.

 

Eesti pankade hinnangul hakkavad võlakirju ostma suured institutsionaalsed investorid nagu näiteks rahvusvahelised kindlustusseltsid ja pensionifondid, kes on kohustatud osa oma varast paigutama riikide pikaajalistesse võlakirjadesse, vahendasid ERR uudised.


Eesti pensionifondide jaoks on ühest küljest emissiooni maht liiga suur ja teisest küljest on paremaid investeerimisvõimalusi.


"See emissiooni maht üks miljard eurot ka ütleb seda, et Eesti investorid, ütleme isegi suuremad institutsionaalsed investorid, sellise suurusega emissioone loomulikult üksinda alla ei neela," ütles SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev.


Swedbank Investeerimisfondide juhatuse esimehe Kristjan Tamla sõnul on finantsturgudel huvitavaid ja märksa kõrgema intressiga investeerimisvõimalusi kui tõenäoliselt Eesti riigi valitsuse võlakirjad olema hakkavad.


Võlakirjade intress kujuneb madalaks, eeldatavalt natuke üle null protsendi, mis on kasulik laenuvõtjale ehk Eesti riigile. Võrklaeva sõnul võiks intressimäära jääda nulli ja umbes 0,5 vahele.


Kuna Eesti reiting on heal tasemel ja riigivõlg on madal, võib eeldadada võlakirjade vastu suurt huvi.


LHV Panga juhatuse liikme Meelis Paakspuu sõnul ei ole turul Eesti riigile sarnast võlga, kuna teistel pikaajalisi võlakirju emiteerivatel riikidel on juba palju võlgu.

 

"Seda tüüpi riski on vähe ja otsitakse sellist uut investeerimiskohta. Kindlasti see saab olema investorite hulgas väga populaarne," märkis Paakspuu.


Tamla sõnul on oluline, et Eesti kasutaks laenuraha riigi arenguks, mitte jooksvate kulude katteks.

 

Euroopa riigid, kus on olnud pikka aega madal majandukasv ja laenuga lapitakse eelarve auke, on sattunud suurtesse võlaprobleemidesse.


VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo