Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

11. jaanuaril toimunud telefonikõnes arutasid Eesti ja USA välisministrid pingelist julgeolekuolukorda Iraagis.


Välisminister Urmas Reinsalu kinnitas seoses pingetega Iraani ja Ameerika Ühendriikide vahel oma kolleegile Mike Pompeole Eestipoolset toetust ning rõhutas, et USA-l on  õigus enesekaitsele vastavalt ÜRO põhikirjale.


 “Olen kutsunud Iraani üles Lähis-Idas destabiliseerivat tegevust lõpetama,” sõnas Reinsalu. Tema sõnul on oluline jõuda olukorra maandamiseni diplomaatilisel teel ning Eesti töötab ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena koos teiste riikidega selle nimel, et pingeid Lähis-Idas maandada ning konflikti edasist arenemist vältida.
Välisminister Pompeo tänas Eesti välisministrit toetuse eest ning rõhutas vajadust koostööks liitlaste vahel.


Reinsalu sõnul on oluline, et Iraan ei saaks tuumariigiks ning ei jätkaks raketiprogrammi arendamist. Selles küsimuses on tähtis Atlandi liitlaste koostöö.


Välisminister kinnitas USA kolleegile, et Eesti peab strateegiliselt oluliseks nii kahepoolset kui ka Atlandi kogukonna koostööd USA-ga nii ÜRO Julgeolekunõukogus, NATO-s kui ka Euroopa Liidu tasandil.


Vestluses kõneleti samuti äsjasest Euroopa Liidu välisministrite kohtumisest ning Ukraina reisilennuki allatulistamise uurimisega seonduvast.


Mõlemad välisministrid kinnitasid üle vastastikust pühendumist kollektiivse julgeoleku tagamisele vastavalt NATO põhikirjale.


15. jaanuaril kohtus välisminister Reinsalu New Delhis Iraani välisministri Javad Zarifiga, et rõhutada viimaste nädalate sündmuste valguses tungivat vajadust pingete lõdvendamiseks Lähis-Idas.


Reinsalu väljendas muret Iraani destabiliseerivate sammude üle regioonis ning kutsus üles neist hoiduma.


Välisminister Reinsalu sõnul on pingete kasv õigustatult kogu Lähis-Ida regiooni ja maailma mure ning lahendus peab olema diplomaatiline. „Me ei saa lubada rohkem tsiviilohvreid. Ukraina reisilennuki allatulistamine oli tragöödia paljudele rahvastele ja oleme mõtetes ohvrite lähedastega,“ sõnas välisminister Reinsalu.
„Kutsun üles Iraani tegema täielikku koostööd õnnetuse sõltumatuks uurimiseks,“ ütles ta.


Reinsalu sõnul kuulab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena kõiki osapooli ja aitab erinevate kanalite kaudu lahenduse otsimisele kaasa, kuid rõhutas, et USA-l on õigus kaitsta oma kodanikke ja koalitsioonipartnereid. „Seda kordasin laupäeval telefonivestluses üle ka USA kolleegile Mike Pompeole,“ lisas ta.


Ühtlasi kutsus välisminister Iraani üles täitma võetud kohustusi, nagu tuumarelva arendamisest hoidumine ning täielik koostöö leppega hõlmatud riikidega. Ta küsis kolleegilt ka selgitust äsja avaldatud uudise kohta, justkui oleks Iraani president öelnud, et Lähis-Idas viibivad Euroopa sõdurid võivad olla ohus pärast seda, kui Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa otsustasid kasutada Iraani tuumaleppe vaidluste lahendamise mehhanismi.

 

Välisminister Reinsalu on New Delhis konverentsi Raisina Dialogue raames, kus ta teeb ettekande Eesti rollist ÜRO Julgeolekunõukogust aastail 2020–2021.

 

VES/VM

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo