Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

toomepuu3

Jüri Toomepuu Eesti Kirjanike Liidu saalis. Foto: Sirje Kiin

Kahe sõja kõrgelt dekoreeritud veteran ja poliitik Jüri Toomepuu esitles Tallinnas oma aastate jooksul kogunenud kirjutiste kogumikku “Meest sõnast...” ja tänavu veebruaris ilmunud elulooraamatut Georg Kirsbergilt  “Jüri Toomepuu. Poiss Emajõe kaldalt”.


Toomepuu sündis 27. juunil 1930. aastal Tõlliste vallas Valgamaal. Ta on tegutsenud meremehe, sõjaväelase, lenduri ja lennuinstruktori, süsteemianalüütiku, uurimistööde organisatsiooni juhataja, kinnisvarafirma direktori, Vabariigi Valitsuse eksiilis sõjaministri, Eesti Kongressi saadiku, VII Riigikogu liikme, ajakirjaniku ja kirjanikuna.


Toomepuu põgenes 1944. aastal peale märtsipommitamist paadiga Rootsi ja sealt edasi Ameerikasse. Veel illegaalse migrandina läks ta Korea sõtta, kus tegi üle 150 luurekäigu vaenlase tagalasse, mille eest omistati talle ohvitseri auaste ning USA kodakondsus.


Vietnami sõjas osales ta kopteripiloodina, tuues vietkongide kuulipilduja tule alt välja mudasse kinni jäänud USA majori, mille eest talle omistati Erakorraliste Teenete Rist (Distinguished Service Cross), mis on kõrgeim auaste isikliku vapruse eest, mida keegi eestlane iial saanud on.


Huvitavaid seiku tema elus on olnud veelgi, nagu elamine 1960ndail Alaskal ja Iraanis enne 1979. aasta revolutsiooni ning osalemine taasloodud Eesti poliitikas, kus ta täitis eksiilvalitsuse viimase sõjaministri rolli ning valiti parlamenti.


Jüri Toomepuu lapsepõlvemälestuste hulka kuuluvad veel sellised asjad nagu president Pätsi  kõne 1938. a. laulupeol, vene tankide tulek Eestisse järgmisel aastal, 1941. aasta juuniküüditamine, mida ta tol korral 11-aastase poisikesena Pääsküla raudteejaamas pealt nägi ning 1944. aasta märtsipommitamine, kus kaotas oma kodu.


Jüri Toomepuu oli ka aktiivne korporant, Sakala liige 1953 kuni 2011 ning selle New Yorgi osakonna seenior 1950ndail.

 

toomepuu

 

toomepuu2

Sirje Kiini fotod
 
Esitlused toimuvad ka 9. veebruaril Tartus Kaubamaja Apollos kell 15 ja 13. veebruaril Pärnus Port Arturi Apollos kell 18.

 

Georg Kirsberg rääkis, et külastas Jüri Toomepuud mullu septembris tema kodus Floridas ja eakas mees on praegu oma vanuse kohta väga tegus.


Kuidas sai aga Eestist 1944. aastal paadiga Rootsi pagenud poisist, kes paar aastat hiljem illegaalselt merejänesena USAsse hüppas, USA armee major? Enne seda läks ta illegaalina Korea sõtta, sooritas üle 150 luureretke Põhja-Korea tagalasse, ülendati lahinguväljal vanemseersandiks ning hiljem anti eriliste teenete eest nii USA kodakondsus kui ohvitseri auaste.

 

Eesti jaoks on ta oluline veel sellepärast, et oli Wabariigi eksiilvalitsuse viimane sõjaminister ning taasloodud Eesti esimese parlamendi koosseisu liige.


Seda kõike arvestades on tegemist elava ajaloo arhiiviga, kes jutustab teile nüüd oma loo. Tema eluloo raamatu esitlused toimuvad:

 

Tallinnas Solarise Apollos 6. veebruaril kell 18:00
Tartus Kaubamaja Apollos 9. veebruaril kell 15:00
Pärnus Port Arturi Apollos 13. veebruaril kell 18:00

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo