Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Hjalmar Mäe (24.10.1901 Tuhala - 10.04.1978 Graz) oli teadlane, kes õppis Berliini, Viini ja Innsbrucki ülikoolide filosoofiateaduskonnas ning Viini ja Grazi ülikoolide õigusteaduskonnas, 1927 promoveeriti Innsbruckis filosoofiadoktoriks (dr. phil.) kosmilise füüsika alal, 1930 promoveeriti Grazis riigiteaduste doktoriks (dr. rer. pol.) põhiseadusõiguse alal ning 1977 promoveeriti Innsbrucki ülikooli loodustea-duskonnas kulddiplomiga. Kuid kuulus on ta hoopis kui Eesti eelmise Lääne-vasallperioodi (1941-1944) omavalitsuse juht. Kaks aastat enne dr Mäe surma kirjutatud mälestusteraamatu „Kuidas kõik teostus” saatesõnas kirjutab publitseerija Ahti Mänd http://www.nommevalitsus.org/?p=8110 Hjalmar Mäe ise tutvustamist muidugi ei vaja, on ju tema puhul tegemist vabadussõjalasega, Eesti poliitikuga, kes suure tõenäosusega on olnud teistest enam kõikvõimalikest suundadest tulnud terava kriitikatule all, põhjuseks aastad 1941-1944, mil ta oli Saksa okupatsiooni ajal Eesti Omavalitsuse juht. Ent vähesed siiski teavad, et Hjalmar Mäe tegutses Konstantin Pätsi volituste alusel ning toonane Saksamaa tahtis hilinenult Eesti Vabariigiga seada sisse liitlassuhted. Kõnealused volitused lõppkokkuvõttes küll käiku ei läinud, nagu ei läinud käiku paljud teisedki Konstantin Pätsi poolt tol kriitilisel ajal antud volitused teistelegi isikutele, kuid Hjalmar Mäe viisid need läbirääkimised loomuliku tagajärjena Eesti Omavalitsuse juhi kohale. Selles mõttes polnud ta kohe kindlasti kollaborant oma tavatähenduses ja nagu teda reeglina ongi üldjuhul kujutatud, sest omal viisil üritas ta ellu viia vaba Eesti Vabariigi viimse presidendi poliitilist testamenti. Valikute tegemine eesti rahva kannatuste aastal oli kahtlemata kõigile keeruline, Hjalmar Mäe valis oma südametunnistuse ajel raske ja ebapopulaarse tee ja kõige kiuste saavutas ta paljutki: tema ainuteeneks eesti rahvale on, et Saksa okupatsioon Eestis aastail 1941-1944 oli leebeim eranditult kõigist teistest natsliku Saksamaa poolt okupeeritud riikides.           SI.kongress.ee    

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo