Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 9374

Koostöökomisjoni liige Sirje Kiin kirjutas Facebookis 18. septembril: “Täna on ajalooline päev: esimest korda kogunes Tallinnas rahvastikuminister Riina Solmani juhtimisel üleilmse eestluse valitsuskomisjon, kus hakkavad tööle mitmed ministrid ja välismaal elavate eesti organisatsioonide esindajad USAst, Kanadast, Rootsist ja teistest riikidest Üleilmse Eesti Kesknõukogu esindaja kaudu. Meie eesmärk on töötada aastaga välja uus riiklik programm üleilmse eestluse arendamiseks ja välismaal elavate eestlaste potentsiaali rakendamiseks Eesti hüvanguks (keel, kultuur, julgeolekupoliitika, majandussidemed jpt).”

18. septembril kogunes siseministeeriumis esimest korda töörühm, mis hakkab kokku koguma väljaspool kodumaad elavate kaasmaalaste ootusi Eesti riigi suunal ning teiselt poolt otsima võimalusi nende ootustele vastamiseks. Komisjoni esimees on rahvastikuminister Riina Solman, kes andis pressiteates teada järgmiselt:


“Komisjoni eesmärk on muu hulgas nõustada valitsust rahvuskaaslaslasi puudutava poliitika kujundamisel ning panna kokku Globaalse Eesti programm. Mul on au olla selle komisjoni esimees.


Tänan kõiki ministreid, ametnikke, otse loomulikult meie üleilmseid eestlasi, kes selle teemaga siiani ja südamest tegelenud on, et eestlastel mujal maailmas säiliks side kodumaaga! See on olnud suur ja tänuväärne töö. Jõudu meile edaspidiseks!


Eesti peab olema olemas ja abiks kõigile meie inimestele sõltumata nende elukohast. Osa meie kaasmaalastest täidab mujal maailmas Eesti riigi ülesandeid, osa on leidnud võõrsil töö, osa ka õnne. Eesti keel ja eesti meel ei pea lõppema, kui pere kolib välismaale. Säilitades keelt ja kultuuri on ka tagasipöördumine lihtsam ning tõenäolisem.


Seepärast peamegi tegema kuuldavaks ka nende inimeste hääle, kes on asunud elama välismaale. Ühest küljest annab see meile ka justkui kõrvaltvaataja pilgu siinsele elule, kuid samas aitab tugevdada kogukonda, kes kannavad sisuliselt Eesti väärtuste saadiku rolli välismaal.

 

703891

Esmaspäeval, 16. septembril kohtus rahvastikuminister Riina Solman ERKÜ esimehe Marju Rink-Abeli, ERKÜ juhatuse liikme Sirje Kiini ning Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu esimehe Aavo Reinfeldtiga koostööplaanide arutamiseks. Rahvastikuminister kirjutas oma Facebookis:
“Olime koos rõõmsad ja tänulikud vastloodud üleilmse eestluse koostöökomisjoni eest, mille esimene istung toimub juba kolmapäeval Siseministeeriumis, mil kõik komisjoni nimetatud liikmed on Tallinnas. Olen ikka imetlenud üleilmseid eestlasi, kes aktiivselt tegutsevad eestluse hoidmisel oma asukohariikides ning peavad tihedat sidet ajaloolisee kodumaaga selleks, et eesti keelt, kultuuri ja rahvust hoida ning väärtustada üle aegade. Jõudu meile ühise eesmärgi nimel tegutsemiseks! “


Komisjoni on kaasatud võimalikult laial pinnal neid riigiasutusi ning Eestis ja väljaspool Eestit tegutsevaid ühendusi, kelle missiooniks ja ülesandeks on hoida ning edendada eestlust üle terve maailma. Loodetavasti saab Globaalse Eesti programmist ühislooming, mis vaatab riigipiiridest kaugemale ning koondab väliseestlased justkui ühe tugeva katuse alla. Meid on niigi vähe ning seetõttu peame sidet hoidma kõigi oma rahvuskaaslastega ja aitama neid ka kerkinud probleemide lahendamisel.


Ülemaailmse eestluse koostöökomisjoni ülesanne on välja töötada Globaalse Eesti programm, nõustada valitsust rahvuskaaslasi puudutava poliitika kujundamisel, analüüsida ja hinnata rahvuskaaslaste poliitika aluste vajalikkust ning vajaduse korral koordineerida poliitikaaluste väljatöötamist. Lisaks on komisjoni eesmärk tagada parem koostöö erinevate ministeeriumide ja eestluse edendamisega tegelevate organisatsioonide vahel.


Ülemaailmse eestluse koostöökomisjoni esimees on rahvastikuminister ning valitsusest kuuluvad sellesse veel kultuuriminister, haridus- ja teadusminister, välisminister, sotsiaalminister ning väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister. Lisaks kuuluvad komisjoni Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN), Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ), Eestlaste Kesknõukogu Kanadas (EKN), Rootsi Eestlaste Liidu (REL), ühenduse Soome Eesti Noored, rahvuskaaslaste programmi nõukogu, Integratsiooni Sihtasutuse, Eesti Instituudi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Eesti Kultuuriseltside Ühenduse esindajad.”


Eesti Instituudi esindaja, Eesti Kultuuriseltside Ühenduse esindaja ja ühenduse Soome Eesti Noored esindaja lisati koostöökomisjoni  valitsuse 12. septembri otsusega rahvastikuministri Riina Solmani ettepanekul.


Eesti Instituut on välismaal elavate rahvuskaaslastega tegelenud alates 2006. aastast, peamiselt koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Eesti Kultuuriseltside Ühendus ühendab Eestis tegutsevate organisatsioonidega koos ka 24 välismaal tegutsevat Eesti seltsi. Ühenduse oluliseks tööks on välisriikides elavate eestlaste seltside tegevuse toetamine ja nende sidemete süvendamine Eestiga. Tuuli-Emily Liivati poolt juhitav ühendus Soome Eesti Noored osales aktiivselt ülemaailmsete eesti kultuuripäevade ESTO 2019, mis toimusid suvel Helsingis, Tartus ja Tallinnas, korraldamises.

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo