Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kett

Foto: Vabamu / Aivar Kaljusaar

23. augustil avatakse Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku 50 meetri pikkuses ajakoridoris Balti keti kolmekümnendale aastapäevale pühendatud näitus. Lihtsate inimeste lugudel põhinev näitus viib külastajad heli- ja mälumaastiku kaudu mõtlemapanevale vabadustahtest rääkivale ajaloolisele rännakule päeva, mil ligi 2 miljonit inimest kolmest riigist ühendasid oma käed.


Näitus „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“ on liigutav elamusnäitus 600 kilomeetrisest katkematust inimketist, mis kulges 23. augustil 1989 läbi Eesti, Läti, Leedu. Näitus räägib kolmekümne aasta tagusest ajaloolisest päevast ja meenutab kaheksakümne aasta eest Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahel sõlmitud salajast Molotovi-Ribbentropi pakti. Seejuures on näitus pühendatud kõikidele inimestele, kes sellel päeval Balti ketis osalesid või sündmusele eemalt kaasa elasid. Näitusel ongi fookuses just tavaliste inimeste ja nende Balti ketis osalemise lood, andes sündmusele ja viisile, kuidas seda meenutame, tavapärasest teistsuguse tähendusvarjundi.


“Nagu oleks aeg tagurpidi liikuma hakanud,” kirjeldas näituse kunstnik Mae Kivilo esimest kohtumist näituseruumiga, seni avastamata koridoriga. “Kolmkümmend aastat pea muutumatuna püsinud koridor loob ajastutruu tausta helipiltidele, mis Balti ketis osalenute lugusid kuulates silme ette kerkivad,” rääkis Kivilo.


Balti ketis osalenud inimesed saavad näitusel meenutada toonaseid valikuid ja jagada muuseumiga enda lugu olulisest ajaloosündmusest. Kronoloogiline jalutuskäik minevikku on aga põnev külastus ka nendele inimestele, kes ühel või teisel põhjusel Balti ketis osaleda ei saanud. Heli- ja mälumaastik on eriti hea võimalus Balti ketist rääkida noortele, kes polnud sel ajal veel sündinud, aga kes näituse kaudu saavad osa sellest olulisest perioodist Eesti ajaloos.

 
“Balti keti näitus tuletab meelde ühtsustunnet mitte ainult eestlaste vaid kõigi kolme Balti riigi rahvaste vahel. See on hetk ajaloost, kus meil on väga palju õppida – üheskoos tegutsemist, kokkuhoidmise tahet ning tulevikulootust,” rääkis okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu juht Keiu Telve.

 

“Näituse ettevalmistamine on näidanud, et ka toona olid inimestel erinevad tulevikunägemused ja maailmavaated, aga nendest olulisem oli ühine väärtussüsteem ning usk iseseisvusesse. Lennart Meri on öelnud, et oma riigi eest vastutame kõik koos ja igaüks eraldi. See peaks olema ka täna samamoodi kui 30 aastat tagasi,” lisas Telve.


Balti kett oli Balti regiooni elanikkonna suurim püüdlus iseseisvuse ja vabaduse poole Nõukogude Liidu okupatsiooni järel. Tegu oli rahumeelse poliitilise massimeeleavaldusega, mis sündis Eesti, Läti ja Leedu rahvuslike liikumiste eestvedamisel ja kus osales ligikaudu 2 miljonit inimest.

 

Balti keti toimumise kuupäev ehk 23. august 1989 ei olnud sugugi juhuslik – sel päeval möödus 50 aastat Saksamaa ja Nõukogude Liidu salajase kokkuleppe ehk Molotovi-Ribbentropi pakti allkirjastamisest. Selle paktiga jagati rahvusvahelist õigust eirates Balti riigid ja Poola huvipiirkondadeks ning kokkuleppe tulemusena okupeeris Nõukogude Liit Balti riigid.


Katkematu inimketi peamiseks eesmärgiks oli demonsreerida maailmale rahumeelse massimeeleavaldusega oma vabadustahet ning juhtida tähelepanu ja nõuda 50 aastat varem sõlmitud salajase kokkuleppe avalikku tunnistamist.


Ajutise näituse uksed avatakse külastajatele täpselt 30 aastat pärast Balti ketti ehk 23. augustil kell 19 ja see jääb huvilistele avatuks kuni novembri lõpuni.

 

Näitus on valminud okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu, Riigikantselei Eesti Vabariik 100. aastapäeva  korraldustoimkonna, Välisministeeriumi, Eesti Kultuurkapitali ja Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Eestis koostöös ning on osa Balti keti kolmekümnendale aastapäevale pühendatud sündmuste seeriast.

 

Näituse peakunstnik on Mae Kivilo ja projektijuht Kata Maria Metsar. Visuaalne ja tehniline lahendus on valminud koostöös Motoriga.
 
www.vabamu.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo