Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kui kaalute hääletamist parteide nimekirjas oleva kandidaadi poolt, tuleb teil aluseks võtta vastava erakonna programm. Ja neid oleme tutvustanud eelmistel nädalatel. Seekord heidame valikulise pilgu üksikkandidaatidele (ÜK), keda on kokku koguni 32. Võima-us, et keegi neist parlamenti pääseb, on pigem väike. Ometi on nad huvitavaks alternatiiviks erakondade nimekirjadele. ÜK-te võib jagada kolme gruppi: parteitud; endised parteide liikmed; parteide liikmed, kes seekord on otsustanud pääseda Riigikokku sõltumatu kodanikuna. ÜK-de rohkus näitab riigikogu valimiste eel seda, et erakondadel on tõsiseid probleeme oma sisemise kultuuriga. Samuti väljendab see rahva selget rahulolematust parteipoliitikute senisele käitumisele.


Valimisringkond nr 1
Põhja-Tallinna, Haabersti ja Kristiine ringkonnas on ÜK-te kolm. Kõige värvikam neist on 61-aastane Mart Helme, kes aastatel 1995-99 oli Eesti suursaadik Venemaal. Aastal 1995 omistas president Lennart Meri talle eluaegse suursaadiku tiitli. Helme prioriteedid Riigikogus oleksid praeguse valimisseaduse muutmine (presidendi valimine rahva poolt), perepoliitika ja eestluse jätkusuutlikkus. Selles ringkonnas kandideerib ka Eesti Pensionäride Ühenduse Liidu esimees Andres Ergma, kelle peaeesmärk oleks radikaalne pensionireform. Suuremate parteide esinumbrid selles ringkonnas: Ken-Marti Vaher (IRL), Taavi Rõivas (Reformierakond / RE), Deniss Boroditś (Keskerakond / KE) ja Eiki Nestor (Sotsiaaldemokraadid SDE).

Valimisringkond nr 2
Tallinna Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita ringkonnas on ÜK-te koguni 5, võimalusi rohkele toetusele näen olevat eelkõige konservatiivsel Martin Helme’l (Mardi poeg), kes peab praegust erakondlikku riigijuhtimist stagneerunuks, korrumpeerunuks ning välishuve teenivaks. Helme leiab, et raha pärast poliitikasse minek peab lõppema, RK liikmete palgad tuleks vähendada 50%. Huvitav kandidaat on ka 40-aastane Eesti Krooni kaitsekampaania eestvedaja, jurist ja ajaloolane Anti Poolamets. Tema  seisab vastu nii Brüsseli diktatuurile kui Moskva mõjuvõimu suurendamisele. Poolamets lubab Riigikogus rääkida asjadest, millest parteid pelgavad kõnelda. Suuremate parteide esinumbrid selles piirkonnas on Juhan Parts (IRL), Keit Pentus (RE), Edgar Savisaar (KE), Kaarel Tarand (ER), Valdur Lahtvee (Rohelised / ER) ja Andres Anvelt (SDE).

Valimisringkond nr 3
Toomas Trapido valiti 2007. a. Riigikokku Eestimaa Roheliste esindajana ning tegutseb seal hetkel kahes komisjonis. Kandideerib seekord ÜK-na, selle eesmärgiks olevat erakonnaüleste kokkulepeteni jõudmine. Trapido arvates tuleneb Eesti rahva heaolu riigi fokuseerimisest IT-valdkonnale, metsa- ning toiduainetetööstusele. Lisaks soovib Trapido soodustada üksikisikust ettevõtjate (FIE-de) tegevust. Tallinna Mustamäe ja Nõmme piirkonnas seisavad kolme ÜK vastas suuremate parteide esinumbrid: Urmas Reinsalu (IRL), Urmas Paet (RE), Jüri Ratas (KE), Peeter Kreitz-berg (SDE) ja Marek Strand-berg (ER). Väga huvitav vastasseis.

Valimisringkond nr 4
Harju ja Rapla piirkonna kuuest ÜK-st tooksin esile kaks. 44-aastane Leo Kunnas  on teeninud Eesti riiki kõrgetel sõjaväelistel ametikohtadel, muuhulgas ka Iraagi missioonil. Erruläinud kolonelleitnandina ning praeguse poliitikuna on tema peamised eesmärgid: peatada eestlaste arvu vähenemine; peatada kaitseväe politiseerimine ja välistada üleminek palgaarmeele. Riigikokku pääsemisel välistab Kunnas ühinemise ühegi parteiga. Teise nimena tooksin esile vabakutselise muusiku Siiri Sisaski. Tegutsenud asendusliikmena Riigikogus (Res Publica), lahkus ta oma sõnul parteist, kuna erakonna esialgsed valimislubadused ei pidanud vett. Sisask seisab selle eest, et meil ei tuleks rääkida kahest erinevast Eestist. Töötuse küsimuse lahendamisel oleks tema arvates vaja pikaajalist riiklikku nägemust. Hästitoimiva ettevõtluse võtmesõnadeks on Sisaski arvates kõrgel tasemel kutseharidus ning õpetajate töö väärtustamine. Selle piirkonna parteide esinumbrid on: Mart Laar (IRL), Andrus Ansip (RE), Mailis Reps (KE), Urve Palo (SDE) ja Artur Talvik (ER). Nende valimiste kõige huvitavam vastasseis.

Valimisringkond nr 5
Hiiu, Lääne ja Saare ringkonna neljast ÜK-st tooksin esile 71-aastase Tartu Ülikooli emeriitprofessori Rein Teesalu. Jälginud valimisdebatte ning erinevaid sõnavõtte võin kindlalt öelda, et just selliseid inimesi Eesti poliitika vajaks. Teesalu pürgib Riigikokku, kasutades vanasõna: ”Kus viga näed laita, seal tule ja aita”. Teesalu eesmärk on puhastada Eesti poliitikute renomeed, kaotada ülemäära kõrged kulutused valimistele ning lihtsustada ÜK teed Riigikokku. Tema konkreetsed ettepanekud: 1. RK liikmeks saamine valijatelt saadud häälte (mitte erakondade nimekirjade) alusel; 2. Riigi esindamine riigifirma nõukogus on RK liikme ametikohustuse osa ja ei kuulu eraldi tasustamisele; 3. Riigikogu liikmete hüvitiste kaotamine või piirväärtuste rakendamine. Selle ringkonna parteide esinumbrid on: Tõnis Palts (IRL), Jaanus Tamkivi (RE), Jaanus Karilaid (KE), Aleksei Lotman (ER) ja Kaja Lember (SDE).

Valimisringkond nr 6
Lääne-Virumaal on üksiküritajaks vaid Aivar Koitla. Kuulunud erakonda IRL ja lahkunud sealt pärast partei ühinemist Res Publicaga. Koitla leiab, et ÜK ei ole ”üks sõdur lahinguväljal”, koos suudetakse suuri mägesid paigalt liigutada. ”Andes hääle praegusele kartellipoliitikule, annate hääle kehtivale võimustruktuurile! See on kadunud ja rüvetatud hääl”, ütleb Koitla. Selle piirkonna suurte parteide esinumbrid on: Marko Pomerants (IRL), Hanno Pevkur (RE), Peeter Võsa (KE), Indrek Saar (SDE) ja Allan Jaakus (ER).

Valimisringkond nr 7
Ida-Virumaa ”üksik sõdur” on Mihhail Derbnev, kes tunneb kohalikke muresid ning kelle üheks ettepanekuks on Eesti tuumajaama rajamine just Ida-Virumaale. Ringkonna suurte parteide esinumbrid Derbnevi vastas on: Erki Nool (IRL), Kristiina Ojuland (RE), Lembit Kaljuvee (KE), Jaak Allik (SDE) ja Urmas Hallika (ER).

Valimisringkond nr 8
Järva ja Viljandi ringkonna kolmest ÜK-st on värvikaim kuju energiast pakatav Valdo Paddar. Tema sõnavõtud on alati teravad, valimisloosung on Paddaril jõuline: ”Soovin valituks osutudes tagastada viimase kui sendi, mille Riigikogu palgarahana välja maksab – oma valimisringkonna hääletajatele. Kokku 48 korda, uue RK palgasüsteemi kohaselt 0,65 koefitsendiga 5200 eurot kuus”. Peab märkima, et 49-aastane Paddar on Eesti vabaduspartei – Põllumeeste Kogu esimees, diabeetikust invaliiduspensionär. Paddar seisab sellise maaseaduse kehtestamise eest, kus oleks kehtestatud juriidiline mõiste – talunik. Selle ringkonna suuremate parteide esinumbrid on Helir-Valdor Seeder (IRL), Jürgen Ligi (RE), Enn Eesmaa (KE), Sven Mikser (SDE) ja Jaan Sööt (ER).

Valimisringkond nr 9
Jõgeva- ja Tartumaal on kaks üksiküritajat. Märt Meesak on aktiivse Konguta valla volikogu liikmena vastu erakondlikule ”tagatubade poliitikale” ning leiab, et Eesti maksupoliitikas tuleb kõvasti suurendada tulumaksuvaba miinimumi ja see on vaja siduda laste arvuga peres. Luua metsakooli haridusega Ingvar Tźiźikov lubab julgelt seista tõe, õigluse, isikuvabaduste ja kodanike õiguste eest. Üks tema platvormidest on RK liikmete arvu vähendamine 51 liikmeni. Ringkonna parteide esinumbrid on: Ene Ergma (IRL), Igor Gräzin (RE), Marika Tuus (KE), Jaan Õunapuu (SDE) ja Üllar Luup (ER).

Valimisringkond nr 10
Tartu linnas on üksikkandidaate kaks. 23-aastase tudengi Sten-Hans Vihmari eesmärk on konkreetsete sammude astumine, mis peataksid rahvuskaaslaste lahkumise välismaale. 46-aastane Tartu Teoloogia Akadeemias õppiv Veiko Rämmel sooviks muuta kehtivat ebademokraatlikku valimissüsteemi, mis tapvat elu eelkõige riigi maa- ja äärepiirkondades. Noorte entusiastlike ÜK-de vastukaaluks on eelseisvatel valimistel Tartus: Tõnis Lukas (IRL), Laine Jänes (RE), Aadu Must (KE), Heljo Pikhof (SDE) ja Peep Mardiste (ER).

Valimisringkond nr 11
Võru-, Valga- ja Põlvamaa ringkonnas üksikkandidaate pole. Häälte eest lähevad valimisvõitlusesse erakondade esinumbritena Jaak Aaviksoo (IRL), Valdo Randpere (RE), Heimar Lenk (KE), Ivari Padar (SDE) ja Pille Tomson (ER).

Valimisringkond nr 12
Pärnu ringkonnas on Mark Soosaar, kes võib koguda  suurima ÜK-de häälte arvu. Riigikogus aktiivselt Pärnumaa huvide eest seisev Soosaar on SDE liige, erakonna nimekirjas kandideerimisest loobumist kommenteeris sõnadega: ”Selle otsuse langetasid maakonna elanikud. Parteist ma lahkuda ei kavatse: olin, olen ja jään paadunud sotsiaaldemokraadiks”. Soosaar seisab maakonna loodus- ja kultuuriväärtuste õigusliku kaitse eest. Soosaar on poliitikuna võitnud rahva kindla usalduse ning poolehoiu. Tema peamine oponent on SDE nimekirja esinumber Epp Klooster. Teiste parteide esinumbrid: Toomas Tõniste (IRL), Rein Lang (RE), Kadri Simson (KE) ja Eerik-Niiles Kross (ER).

Lõpetuseks
Soovitan kõikidel minna valima, sest iga hääl võib saada kaalukeeleks Eesti lähituleviku suunavalikutes. Võttes kokku viimaste nädalate sündmuste arengu valimiste kontekstis, tooksin esile paar huvitavamat fakti. Sel teisipäeval teatas IRL esimees Mart Laar, et IRL välistab igasuguse valitsuspartnerluse kogu Keskerakonnaga. Varem oli RE juht Andrus Ansip välistanud koostöövõimalused isikuliselt Savisaarega. RE toetus on viimaste küsitluste kohaselt jahmatavalt suur, mõnedel andmetel võivat Ansipi armee võtta uues parlamendis isegi 51 kohta. Kõige lõpuks julgen lisada isikliku ennustuse – nende valimiste ”mustaks hobuseks” on SDE. Kui praegu on Sven Mikseri poolt juhitaval parteil RK-s üheksa kohta, siis 6. märts võib sotside positsiooni märgatavalt parandada.
Rane-Ly Haas

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo