Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Balti jaam 1A

Tallinna Balti jaam, 26. märtsi hommikul. Fotol on peegeldus Balti jaama kunagises ootepaviljoni aknas, taamal oranži- ja mustakirjud Elroni (Eesti Liinirongid AS) reisirongid. Teisel pool klaasi paistavad sinna riputatud riidest turukotid, millel sõnum – 1949. Siit ei väljunud 1949 aastal küüditamisronge, küll aga Ülemiste jaamast, kuid siinsamas lähedal, Kopli kaubajaamas, seisid 1941. a. juunis juuniküüditatute kogunemise rongid.

 

SLED


Meenuvad betoonist kohvrid, mida kunstnikud Marko Mäetamm ja Kaido Ole tegid 1944. a. põgenemise sümbolitena, millest osa on Okupatsioonide ja Vabaduse Muuseumi "Vabamu" ees. Tänapäeval on saanud kombeks, isegi moeks loodussõbraliku riidest turukoti kasutamine kilekoti asemel ja nendele on tihtilugu trükitud peale mingi sõnum. Siin omandavad nad aga hoopis teise tähenduse ja panevad maailmad põrkuma.


25. märts on ühtlasi paastumaarjapäev, kui ingel Gabriel teatas Maarjale lapseootusest ja maausulisel marjapunapäev – päris esimene naistepäev, iidne rõõmupäev kevade saabumise puhul, millele sai jõhker pitser pandud 70 aasta eest, kui Eesti 20 531 küüditatu seas viidi ära 10 280 naist ja 5744 last.


Need märtsikuupäevad, 25 kuni 29, olid Eestis tänavu päikeselised ja esimesed veidi soojemapoolsed. Kas ka 70 aasta eest? Kas kevadpäike, mis oma jõulisusega alati ehmatab tungis läbi vagunipragude, maalides inimesed justkui trellitriibulisteks? Üritad seda kuidagi ettekujutada. Seesama päike.


Plakat kuulutab kunstiprogrammi "Siberi lapsepõlv", millega mälestatakse 70 aasta möödumist märtsiküüditamisest. 25. märtsist 14. juunini toimuvad programmi raames näitused, filmilinastused ja muud sündmused üle Eesti kõigis 16 raudteejaamas, kust 1949. aasta märtsis väljusid küüditamisrongid (Haapsalu, Paldiski, Keila, Kehra, Jõhvi, Tapa, Rakvere, Jõgeva, Tartu, Elva, Veriora ja Võru raudteejaamades on üleval näitused ja installatsioonid. Keeni, Puka, Risti ja Ülemiste jaamades toimub lisaprogramm: filmilinastused, lugude jutustamised, ühislaulmised ja teeõhtud). Programmi korraldab kunstirühmitus SLED, kes on kogunud lapsena küüditatud või Siberis sündinud inimeste mälestusi ning käinud koos nendega uurimisreisidel Siberis. Vaadake lähemalt www.siberilapsed.ee ja rühmituse SLED lehekülge Facebook'is.

 

Fotod ja tekst:
Riina Kindlam,
Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo