Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

silja europa 696x464

Esmakordselt ESTO-de ajaloos algab XII üleilmne eesti kultuurifestival Soomest – Helsingis korraldavad avasündmusi soome-eestlased. Toomkirikus toimuvale jumalateenistusele järgneb Senati väljakul suur rahvalik kontsert “Aegade sild” ning toimub käsitöölaat. ESTO 2019 avapidu peetakse valgel laeval teel Tallinnasse.


ESTO traditsiooniline avajumalateenistus toimub seekord Helsingi toomkirikus. Teenivad EELK peapiiskop Urmas Viilma (Ameerika, Kanada, Austraalia diasporaa), Lääne piirkonna piiskop Tiit Salumäe (Venemaa ja Euroopa diasporaa) ja Helsingi piiskop Teemu Laajasalo.
ESTO 2019 vaimuliku avatseremoonia korraldaja, Helsingis eestikeelse kogudusetöö eestvedaja on Alppila kiriku kantor Dagmar Õunap.


“Helsingi toomkirik on küll Soomes oluline maamärk ja turistidele meelepärane vaatamisväärsus, ent otseselt seotud ka eestlastega. 1914. aastal Helsingis tegevust alustanud Eesti kogudus pidas algusaastail oma jumalateenistusi just selle uhke kiriku kabelis,” selgitas Õunap asukoha valikut.
Teenistusele järgneb suur rahvapidu otse kiriku kõrval Senati väljakul. ESTO 2019 avakontserdil “Aegade sild” kõlavad laulupidudelt armsaks saanud laulud ja tantsitakse rahvatantse.


ESTO 2019 peakomitee esinaise Sirle Söödi sõnul on Soome ainuõige alguspunkt. “Praegu on just Soomes eestlastel suurim kogukond, sest alaliselt elab riigis enam kui 60 000 eestlast. Seega tähendavad eestlust hoidvad kultuuripäevad jätkuvalt oma identiteedi teadvustamist ning pidevat arengut ja liikumist tuleviku suunas, rõhutades eestlust kui tervikut. Enam ei ole kodu- ja ulgu-eestlasi, oleme kõik eestlased, globaalsed eestlased,” rõhutas Sööt.


Kontserdi “Aegade sild” peakorraldaja Maris Vaheri sõnul on esinema registreerunud hetkel pea 425 soovijat. “Kaugemalt tulijad on Austraaliast ja Põhja-Ameerika mandrilt. Oodata on esinejaid ka näiteks Nigeeriast, Türgist, Venemaalt ja Euroopast,” loetles Vaher.
ESTO 2019 avakontserdi kunstiline juht ja dirigent Guido Ausmaa usub, et laulud on jõukohased kõigile tulijaile. “Kavva valisime laule eesti ja ESTO laulupidudelt. Laule valides lähtusime teemadest, mis puudutavad ulgueestlasi ja ühenduvad võimsaks sõnumiks meie tuntud koorilauludes. Nii jääb läbivalt kõlama üks sõnum: maailm on meie ühine kodu,” seletas ta.


Samal moel sai kontsert “Aegade sild” ka oma nime. “Läbi aegade kodutundest ja koduigatsusest lauldes oleme nüüd jõudnud Helsingisse ESTOle kokku ning silda mööda astume üheskoos edasi – üle Soome silla Eestisse,” kirjeldas Ausmaa. ESTO 2019 ühendkoori ees seisab dirigent Guido Ausmaa (Soome). Tantsurühmi koordineerib Kaie Kuut (Soome).


Kogu festivali avapäeva vältel on Senati väljakul avatud ka värvikas käsitöölaat. Koostöös Bonifatiuse gildiga saabuvad Eestist ning kaugemaltki käsitöölised ja kunstnikud, kelle loomingut laadal imetleda ja osta saab.


“Laada eesmärk on üle ilma kohale tulnud eestlastele ja Eesti sõpradele näidata, et keeruliste aegade kiuste oleme meiegi osanud säilitad oma esivanemate käsitööoskused, mis on samal ajal osa kultuuripärandist ja rahvusliku identiteedi väljendaja,” märkis ESTO 2019 laadatoimkonna juht Ülle Priks.
ESTO 2019 ametlik laevafirma TALLINK toob ESTO avapeo merele. Valge laeva ehk m/s Silja Europa pardal peetakse tervituskõned, toimub pidulik õhtusöök ning nauditakse üheskoos estoliste kultuuriprogrammi.


EV100 juubeliprogrammi kuuluva festivali ESTO 2019 teema on “Meie tulevik” ning sündmuste fookuses on noored. Sümboleid, olnut ja olevat tulevikuks lõimiv programm pakub arutelusid, uusi kontakte, mõtlemisainet, äratundmisrõõmu ja meelelahutust kõigile huvilistele. Nädalane festival leiab aset järjest kahes riigis – Soomes ja Eestis ning kolmes linnas – Helsingis, Tartus ja Tallinnas. ESTO 2019 toimub 27. juunist 3. juulini.

 

estofestival.com

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo