Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti pensionär Gabriel Passov leiutas vioola, mis suudab mängida akorde. Asjatundjate sõnul on tegu revolutsioonilise pilliga ning tänavu märtsis jõudis aastaid maailmas läbimurret üritanud 73-aastane Passov USA-s pillileiutajate konkursi finaali, edastab ETV.


Gabriel Passovi mänedžer, samuti leiutaja Leo Siemann avaldas arvamust, et Eestis on palju bände, kes võiks selle pilli kuulsaks mängida, näiteks Trad! Attack, Curly Strings ja Metsatöll. "Ma arvan, et ta on pigem selline folkpill, vähemasti minu jaoks. Ja ma arvan, et need bändid võiks selle üles võtta ja suurde ilma viia."


Et Passovi leiutise näol pole tegemist lihtsalt naljaka vidinaga, vaid see on revolutsioon sajanditepikkuses viiuliajaloos, tunnistas ka Eesti esiviiuldaja Tiit Kikas, kui ETV Passovi vioolast esmakordselt 2012. a rääkis.


Tänavu kevadel esitas südikas vanahärra oma kandidatuuri Ameerika Ühendriikides Atlantas toimuvale mainekale pillileiutajate konkursile ja jõudis finaali välja.


Passovi tulemus on seda märkimisväärsem, et erinevate elektrooniliste pillide, nagu taskukitarri, õhutrummide ja akrobaatilise ksülofoni kõrval oli tema vioola sisuliselt ainus klassikaline pill. Saalist jälgisid kontserti Ameerika muusikatööstuse tippagendid, mistõttu loodavad leiutaja ja tema mänedžer Leo Siemann, et ühel päeval vallutab Passovi vioola maailma nagu Paiste trummitaldrikud või Estonia tiibklaver.


"Mina tahaksin jõuda selleni, et muusikud, vioolamängijad hakkaksid kasutama seda pilli. Ta saab seda pilli mängida, minna selle pilliga orkestriproovi ja mängida seal oma vioolat nii, nagu on kirjutanud Beethoven. Samas pärast seda kontserti ta võib sellesama pilliga minna restorani ja mängida seal saateks mingile džässansamblile või folkansamblile. Minu soov on see, et see pill muutuks tavapilliks," ütles leiutaja ise.


VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo