Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Saaremaa hirvede elu reaalajas vahendanud RMK hirvekaamera hooaeg sai selleks korraks läbi, kuid 2. aprillil veeti kaamera ja seda elektriga toitev päikesejaam Matsalu rahvusparki, kus see hakkab vahendama kobraste elu.


Esialgu oli plaanis seada koprakaamera üles Saaremaale, paarikümne kilomeetri kaugusele paigast, kus see jälgis hirvede elu. Eelmise nädala teises pooles selgus aga, et seal tehtud maaparandustööd olid muutnud paiga kobrastele elamiskõlbmatuks.


"Siis ei jäänud muud üle, kui tuli kähku hakata otsima uut paika, sest ikkagi ju aasta loom kobras ja tuleks hakata teda kajastama, seda enam veel, et praegu käib ka jooksuaeg neil," rääkis zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt.


Reaalajas pilti näitava veebikaamera ülesseadmine on selle projekti puhul tegelikult keerulisem kui arvata võib. Et pidevalt ei peaks akusid vahetama, paigaldati ka päikesepaneelid. Elektrit kulub üsna palju.


"Kaamera ise väga palju ei kuluta elektrit, aga kui tahame ikkagi ka pimedal ajal vaadata, siis on meil kaks infrapunalampi. Need võtavad muidugi oluliselt rohkem elektrit," selgitas Hunt.


Kuna kobras on reeglina öise eluviisiga, siis on kõige tõenäolisem teda näha just pimedas.


Kaamera ülesseadmisel Matsalu rahvusparki on omad plussid.


"Üks asi on näha kopraid, nende tegevust, aga kindlasti näeme ja kuuleme siin väga palju erinevaid linde, nende hääli. Ja muidugi, see ainuke poolveeline loom kobras ei ole siin üksi – tal on siin ka mink. Siin võib üht-teist selle aja jooksul näha küll," ütles Hunt.


Kui kaameraga kõik laabub ja koprad vaatluspaika külastama hakavad, on plaanis kaamerat käigus hoida sügise lõpuni.


looduskalender.ee

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo