Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Bitcoin Obviously Rules mod

Bitcoin võidutseb. Joonis internetist.

 

Paljud minu sõbrad on investeerinud bitcoinidesse ja hiljuti on neid tabanud kaotused. Mina ei ole kunagi millessegi investeerinud, sellepärast ma ei muretsegi. Sageli mõtlen ma aga neile inimestele, kes ostsid Apple ´i aktsiaid kohe alguses. 

 

Liigub ringi jutt, kuidas Steve Jobsil ei olnud raha, et oma aednikule maksta, nii ta maksis talle mõne oma aktsiaga. Täna on see aednik multimiljonär. 

 

Kui Tallinna Sadama aktsiad tulid Eestis müüki, siis pidasin küll plaani, aga siiski ei ostnud neid. Raske on uskuda, kuidas pangad olid ebausaldusväärsed ja kukkusid kokku paarkümmend aastat tagasi.

 

Kunagi 1970ndatel aastatel ennustasin edu Geneteci aktsiatele ja mul oli õigus, aga ma ei ostnud neid. 

 

Aga mis asi on bitcoin ja kogu plokiahela olemus? 

 

Plokiahel, millele bitcoin põhineb, on muutunud tavaliseks. Rohkesti on lugusid, kuidas bitcoinidega äri tehes on saadud bitcoini miljonärideks. Iga nädal tuleb käibele uusi krüptorahasid. Inimesed, kes ei saa päris täpselt aru, mida nad ostavad, kiirustavad ostma bitcoine hirmust, et jäävad millestki ilma.

 

Ja siis on bitcoini Cassandrad, kes ütlevad, et nad on näinud sellist pöörasust mitu korda varem ja hoiatavad eelseisva eest, isegi kui üha uued investorid pürivad kiirustades selle digitaalse kulla poole.

 

Aga mis siis ikkagi on plokiahel? Mõelge sellele digitaalnäidikuna, mis salvestab tehingud muutumatul viisil kõigile. Või nagu Inglismaa Pank seda ütleb: "Tehnoloogia, mis võimaldab inimestel, kes ei tunne üksteist, usaldada jagatud sündmuste ahelat." See on fraseoloogia, mis näitab vaid seda, kui põnev plokiahela tehnoloogia inimeste jaoks on.

 

Plokiahela evangelistid ütlevad, et krüptovaluutad on just oma kasulikkuse alguses ning bitcoini saatus samuti. Tänapäeval on plokkide peale mõtlemine sama, mis juhtus Internetiga 1995. aastal – see oli põnev ja mitmekülgne tehnoloogia, mis toob revolutsiooni kogu mõtlemisesse.

 

Nagu kõige uuega võib ka siin juhtuda, et kas mull lõhkeb või on tegemist täiesti uue ja algava nähtusega. 

 

Viido Polikarpus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo