Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

“Ma ei ole rassist.”

 

Nii ütles president Trump, rõhutades, et ta ei teinud mingit halvustavat kommentaari, mis pandi talle süüks immigratsioonikoosolekul eelmisel nädalal.

 

Trumpi vulgaarne remark kohtas ägedat vastukaja USA seadusandjate poolt, aga ka Aafrika liidrite ja mitmete teiste poolt, samas oli vaikus eriti just Ida-Euroopas.

Mis veel juhtus eelmisel nädalal maailmas?

 

Tšehhi Vabariigis on presidendivalimised. President Milos Zeman võitis küll esimeses ringis, aga ei ületanud 50 protsendi künnist ja valimised lähevad teisele ringile. See näitab, kas tšehhid otsustavad hoida Venemaa ja Hiina poole Zemani juhtimise all või liiguvad tagasi rohkem Euroopa Liidu rüppe.

 

Ameerika Ühendriigid ja EL on hoiatanud Kosovot endiste poliitikuteks hakanud mässuliste katsete eest peatada spetsiaalne sõjakuritegude kohus, enne kui ta on isegi alustanud tööd.

 

Meesmodellid ja nende assistendid süüdistavad fotograafe Bruce Weberit ja Mario Testinot seksuaalses ahistamises. Condé Nast ütles, et ta ei tee nende kahe mehega koostööd, vähemasti mitte praegu.

 

Uberi 100 000-dollariline makse häkkerile näitab ehmatavalt seda, kuidas ettevõtted tegelevad julgeolekuohtudega. Nädala suurim hirm, valealarm Hawaiil, et sinna on teel ballistiline rakett, on hoiatus sellest, kuidas tehniline viga võib kutsuda esile soovimatu konflikti USA ja Põhja-Korea vahel.

 

Kõik see juhtus siis, kui ma mõnulesin oma saunas Lõuna- Eestis. Ma olin kõigest, mis maailmas sünnib, täiesti teadlik ja mu ainus mure oli, et tuli saunaahjus ei kustuks. Äkiline külmalaine sundis mind tiigijäässe auku raiuma.

 

Kõige rohkem häiris mind valealarm Hawaiil, sest minu pereliikmed elavad sellel suurel saarel, samuti mu hea sõber Gus Ebro, kes elab Maui saarel, lisaks rohkesti teisi sõpru ja tuttavaid, kes Hawaiil elavad ja töötavad. Fakt, et Kolmas maailmasõda oleks võinud peale hakata, ilma et mul sellest aimugi oleks olnud, teeb mind murelikuks.

 

Minu õde Irja ja tema tütred koos oma lastega elavad sellel saarel, mida kutsutakse paradiisiks ja isegi minu naine ei ole veel aru saanud, miks ma ei ole neid seal veel külastanud. Minu jaoks on paradiis mu oma koduõu siin Lõuna-Eestis. Seal tunneksin ma puudust aastaaegade vaheldumisest. Olen elanud San Franciscos, kus iga päev oli selline, nagu ideaalne päev Eestis, aga mõne nädala pärast ei pane sa seal päikest enam tähelegi ja võtad ilusat ilma nagu iseenesest mõistetavat asja.

 

Me võtame tänapäeva maailmas palju asju iseenesest mõistetavalt. Olgu näiteks tervist, perekonda ja isegi rahu. Aga sellise ettenägematu käitumisega presidendiga nagu on Trump Valges Majas ja mõnede diktaatoritega maailmas võib kõike juhtuda. Et Põhja-Korea diktaator võib Hawaiile saata tuumapommi, on reaalsus ja ma ei imestaks, kui Donald Trump oleks sellele vastanud oma initsiatiiviga, kuna ta on sellega nii mõnigi kord ähvardanud.

 

Minu vanemate põlvkond elas üle kaks maailmasõda, küüditamised, pogrommid, majanduslikud kokkukukkumised. Meieaegne maailm on olnud märksa turvalisem, kui me oleksime osanud loota. Me peame olema tänulikud selle eest, mis meil on, ja mitte võtma seda kui iseenesest mõistetavat asja.

 

See, mis juhtus Hawaiil, on minu jaoks äratuskell.

 

Viido Polikarpus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo