Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Käesoleval aastal Kotkajärve Metsaülikoolis peetud ekspertide loengud põlisrahvaste kaitse teemal tekitasid kuulajaskonnas arvamuse, et peaksime ametlikult laskma end tunnistada põlisrahvaks, sest siis saaksime paremini kaitsta oma keelt ja siesta vastu rahvaste rändsurvele praegu kehtivate rahvusvaheliste normide kohaselt.

Fakt on aga, et põlisrahvad, kes on omale kätte võidelnud iseseisvuse ja kes on omal maal peremehed nagu meie Eestis, ei pea otsima rahvusvahelist kaitset. Me saame ise otsustada, kas tahame välja surra, välja rännata või keelt lagastada anglitsismidega, nagu praegusel ajal moeks on. See kõik on me endi määrata ja teha. Õigused selleks on meil välja võideldud.

Kui uurida Wikipediast põlisrahvaste nimekirju, siis ärge olge üllatunud kui leiate sealt setud, kes Eestis vajavad kaitset väljasuremise ja assimileerimise eest! Osaliselt ka selle tõttu, et suur osa nende pärisalast on venelaste poolt Eestilt äravõetud ja seal elavad setud on tugeva venestamise laine all.

Rahvusvahelisel pinnal on põlisrahvaste kaitsmisega tegelenud kaks peamist organisatsiooni: Rahvusvaheline Tööorganisatsioon võttis peale 30 aastast viimistlemist vastu Põlisrahvuste ja Suguharude Konventsiooni aastal 1989 (ILO Konvetsioon 169) ning ÜRO Täiskogu a. 2007. võttis vastu Deklaratsiooni Põlisrahvaste Õigustest (UNDRIP). ILO Konventsiooni on ratifitseerinud ainult 22 riiki. UNDRIP-d toetasid 144 riiki, vastu hääletasid Austraalia, Uus Meremaa, Kanada ja USA. 11 riiki, nende hulgas Venemaa, jäid erapooletuks. Viimastel aastatel on neli UNDRIP-I vastu hääletanud riiki teatanud, et nad ebaformaalselt on Deklaratsiooniga päri, kuid seda deklaratsiooni ei saa riigivastastes kohtuprotsessides kasutada.

Dr. Heino Ainso

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo