Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

pikka paeva lopp foto Viido

Sõmerpalu väiketalumehed peale viimaseminuti vilja koristamist ja

sünnipäev. Foto: Viido Polikarpus

Linnavurlele tundub taluniku elu idülliline. Telereklaamides näeme neid naerulsui istumas traktoriroolis, samal ajal kui naine lastega kõnnib piknikukorviga käes põllul tema juurde. Tegelikult ei ole elu kunagi olnud kerge, läbi ajaloo pole see kunagi talunikule kerge olnudki. Noored farmerid on alati seisnud silmitsi probleemidega.

Üks suurimatest probleemidest, millega väikefarmid kokku puutuvad, peitub suurfarmides. Paljud riigi poolt kinnitatud regulatsioonid nõuavad selliseid investeeringuid, mida suudavad teha vaid suurfarmid. Näiteks nõuded külmetusseadmetele piimafarmides. Paljud väikefarmid sulgesid uksed, kuna ei suutnud neid muretseda. Mitmete põlvkondade vältel jahutati piima nii, et see pandi kanistritega kaevu seniks, kuniks tuldi piima järele kas siis hobusega või hiljem juba autoga.

Talunikud on alati olnud ilmaga kimpus ja sellest sõltunud. Liiga vähe vihma ja vili kuivab ära, liiga palju sademeid ja vili upub. Mõlemal juhul on talunik kaotaja poolel. Viimasel ajal on ilm Eestis eriti ettearvamatu olnud. Sel suvel oli nii märg, et Eestis oleks võinud riisi või jõhvikaid kasvatada vilja asemel.

Ka sõltub põllumajandus naftast ja selle hindadest. Peaaegu kõik põllumajandusettevõtted kasutavad traktoreid ja naftaga saadud väetisi ja pestitsiide. Kui naftahinnad ei ole kontrolli all või kui nafta kättesaadavus muutub ebausaldusväärseks, seisavad väiketootjad silmitsi tõsiste väljakutsetega säilitada toidu tootmist ja jääda majanduslikult ellu.

Põllumajandustootjate tõsiseid probleeme seostatakse suuresti võlgade, põudade, põllukultuuride riknemise või halva tootlusega. Siiski on põllumehed teinud tõsist tööd võitluses kehvade ilmastikutingimustega, olgu siis tegu hea hinna aasta või pettumusttekitava aastaga. Seda seetõttu, et neil on madalad sissetulekud, kuid suured arendused, mida rahastatakse laenude kaudu. Kui neil õnnestub aasta lõpus võlad tasuda, võivad halvad ilmastikutingimused või hinnakõikumised nad uutesse võlgadesse lükata. Nii võib saabuda aeg, mil nad ei suuda toime tulla võlgade suurenemise ja suutmatusega oma perede eest hoolitseda.

Põllumajandus muutub elujõuetumaks, kui väetiste, põllukultuuride kaitsega seotud kemikaalide ja seemnetega seotud sisendkulud tõusevad koos põllumajandusseadmete, näiteks traktorite jms seotud püsikuludega. Paljud toorained, nagu väetised, kallinevad, mis suurendab ka põllukultuuride lõplikke hindu. Ka põllumajandustöötajate palkamine on muutunud kulukaks.

Praegu kõnnib tuul väljadel, vihma on kallanud mitu nädalat, aga õnneks on enamusel minu naabritest vili võetud. Nüüd see kuivab ja talunikud ootavad selle eest head hinda. Hea hind maksab tagasi kogu vaeva, kehv hind tekitab probleeme võlgade tagasimaksmisega.

Kuid suvi on läbi ja milline on olnud selle aasta õnnemäng, see alles selgub.

Viido Polikarpus 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo