Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

20170815 131246

Taamal ei ripu tursad. Kuigi sarnaseid, kalakuivatamiseks mõelnud reste on näha siinsamas Põhja-Norras, Lofoteni saarestiku tipu lähedal, kus seegi foto tehtud.

 

Turska (norra torsk, ingl. cod), kes rändab jaanuarisveebruaris Teravmägedest (Svalbard) alla Lofootide vetesse kudema, on kuivatatud aastasadu teivastest ehitatud raamidel – norra keeles hjell, ingl. drying flake või fish flake. Neid on kasutatud aastasadu ka Newfoundlandi saarel.

 

Siin Flakstadi küla rannas Norra mere kaldal on aga hoopis surfikool, kuna Flakstadstrand'il tekivad võimsad lained ja antud inimkuju vormid on kalipsod (wetsuits). Teisisõnu, liibuv veekindel türp (ühes tükis spordirõivas). Sõna KALIPSO on eesti keelde tulnud ühe välismaise kaubamärgi järgi, kuid romantilisem on mõelda, et Jacques Cousteau uurimislaeva või kreeka mütoloogia nümfi Calypso järgi.

 

Selles piirkonnas elavad saamid, oma põhjapõtradega rändajad, ehitasid omal ajal toigastest tugevaid nahkade ja rõivaste kuivatusraame, mille nimeks "suonjir". Tänapäeva matkajad matkivad neid telkimisplatsidel, et märjad rõivad ja saapad järgmiseks mäevallutuseks natukenegi kuivemaks saaks.

 

Riina Kindlam,

põhjapöörijoone lähistelt, koduteel

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo