Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Loeme järjest EV 100 väiksematest ja suurematest kingitustest, mida tehakse Eesti 100. sünnipäevaks, küll riiklikult kui ka omaalgatuslikult Eestis ja globaalsetes eestlaste ühiskondades. Paljud on märkimisväärsed Eestit ja eesti kultuuri tunnustavad ja levitavad. Paljud on suunatud eesti noorsoo heaoluks, kodukaunistuseks, mälestuste säilitamiseks, Eesti ajalooliste isikute andmete talletamiseks, eestlaste teaduslike ja tehnoloogiliste saavutuste vallast, jne. Kõik vägagi teretulnud ja südantsoojendavad ettevõtmised.

 

Vaeslapse ossa on jäänud vaid eesti rahva vara – maa – kus vohab kategooria: ebakingitused. Need on peamiselt rängalt hävitavad kingitused eesti loodusele. Nende vastu oleva rahva häält – see on: riigi häält – ei panda miskiks. Tooksin siin ära vaid mõned esirinnas sammuvad: looduse hävitamine kemikaalidega, metsade lagastamine ja Rail Baltic. Aga neid on teisigi veel.

 

Kuigi mahepõllundus on paljudes riikides tõusuteel ja viljeletakse ka Eestis, oleks see üleriigiliselt üks parim kink EV 100 aastapäevaks (Eesti Nokia). Selle asemel kasutatakse “taimekaitse” vahendeid (loe: mürke) lubamatus ulatuses, mis hävitavad Eesti loodust, kuid ennekõike toiduvarude alustala hoidvaid mesilasi ja kahjulike putukate tõrjet – lindusid. Rääkimata ohust inimeste tervisele.

 

Teine ränk solvang on ebakingitus metsamajandusele. Metsade hävitamine lageraietega mõjutab suurel määral ka kliimat ja rikub rikkalikku looduslikku liigilist mitmekesisust, mis on hädavajalik looduse tasakaalusüsteemis ja ka siiani välisturistide poolt kiidetud Eesti õhu puhtuse hoidmises. Teatud 100 tamme istutamine ei taasta vanu hiiemetsasid ega laastatud laasi ega taga looduses vajalikku ja loomulikku liigikülluste säilimist. “Taimekaitse” vahendite puistamine põldudele hävitab ka looduslikud metsasaagid ja kannatab noore metsa areng.

 

Kolmas kõige egoistlikum neist on vast Rail Baltic, mille vastu on rahvas. See “joonlauatrass” rüüstab ja laastab mitte ainult loodust, vaid ka paljude inimeste looduslikku elustiili, kuid “toob valuutat” täitmaks teatud ühiskonnaliikmete tagataskuid väärtpaberiga – ajutiselt. Hiljem tuleb riigi elanikel see kindlasti oma taskust tagasi maksta – sest kes ja kui palju hakatakse kasutama sellist kallist transporti uue tehnoloogia ajastul, kui isesõitvad rekad hakkavad domineerima ja mis samas jätab rahva paljudes linnades ilma kohaliku transpordita? Eeluurimused, mida täies mahus pole avalikkusele vahendatud, pole tõestanud Rail Balticu vajadust ega märkimisväärset majanduslikku kasu.

 

Jah, kui mõtleme EV 100 kingitustele, siis üks suuremaid kingitusi oleks ebakingituste vältimine. Selleks oleks vaja ka riigijuhtide kaasalöömist ja rahva soovidega arvestamist, mitte nullvariantide ja muude võimuja eneseupitustega kemplemist.

Võibolla käib ebakingituslik kulg “uue ajastu” tehnoloogilise arenguga käsikäes. Näib, et uue ajastu inimesed pürgivad mitte ainult kõrgtehnoloogilise maailma, vaid ka tehnoloogilise toiduga elule. Mina kui “lõppenud ajastu” inimene (“maailma lõpp” = “ajastu lõpp”) ei oska seda tajuda. Niisiis soovin siinjuures EV 100. sünnipäevaks veel endisel kombel rikkalikku looduslikku jätku Eestimaale ikka eesti keeles ja eesti meeles.

 

Aime Andra

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo