Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Ajast ja vanusest foto Heli

Mark Twain on öelnud, et kui ta oli noor, siis mäletas ta kõike, ükskõik, kas miski oli toimunud või mitte. Nüüd, kui ta on vananenud, tuleb peagi kätte aeg, kus ta mäletab ainult neid asju, mis kunagi ei ole juhtunud.


Ka minu elus on lugusid, mida ma olen jutustanud aastakümneid. Kui ma nüüd nende peale mõtlen, siis ei ole ma enam kindel, kas nad ka tegelikult on juhtunud. Ma mõtlen, et võib-olla iga jutustamise korraga olen ma sellele loole uue hinguse andnud. Või nagu keegi on kunagi öelnud, et ära lase tõel hea loo teele takistusi tekitada. Õnneks olen ma tänu Facebookile saanud teada, et neil minu nooruseaja lugudel on siiski tõepõhi all. Need on ka tegelikult juhtunud ja ma ei kannata dementsuse all. Vähemasti mitte praegu ja vähemasti nii palju, kui ma taipan. Dementsuse hea külg on see, et sa oled viimane, kes sellest teada saab.


Veel üks aasta mu ilusast ja sündmusterohkest elust on möödas. Olen tänulik, et olen senini olnud küllaltki terve nii vaimult kui kehalt. Nii pikka elu kompenseerib ilmselt see, et arukus on tänu selle eest, et oled pääsenud oma rumalusest.
Kogu oma täiuslikkuse tõttu suri Jeesus Kristus 33 aasta vanuselt. Vaimulik õpetaja, kes andis meie maailmale meie Uue Testamendi evangeeliumide peamised õpetused, mis on kristluse alus, suri risti löömisel. Aleksander Suur suri ka 33. eluaastal. Ta alustas Makedoonia kuningana ja seejärel lõi impeeriumi alates Ioonia merest kuni India Himaalaja piirkonnani ja suri ootamatult.


Wolfgang Amadeus Mozart elas poole minu praeguse elueani, 35 eluaastani. Ta alustas muusika loomisega kuueaastasena. Ta on kõigi aegade kõige suurem klassikalise muusika geenius. Ta suri 1791. aastal haiguse tagajärjel ja maeti tavakodanike hauda.


Kui tuua veel näiteid, siis Buddy Holly suri väga noorelt, ta oli vaid 22 aastat vana (1936–1959). Ta oli ameerika muusik ja rock´n´roll´i loojaid. Ta suri lennuõnnetusel.


James Dean oli surres paar aastat vanem – 24 (1931–1955). Ta oli ameerika näitleja ja teda ei päästnud ka see, et ta oli teismeliste kultuuriikoon.


Vincent van Gogh oli surres 37 aastat vana. Ta oli impressionist, kes lõi oma hingematvalt unikaalse stiili, millel oli tohutu mõju kaasaegsele kunstile. Ta suri 29 tundi pärast iseenda tulistamise tagajärjel tekkinud haavadesse.


Van Gogh on kirjutanud, et ta on enamuse inimeste silmis ekstsentrik, ebameeldiv inimene, keegi, kellel ei ole ühiskonnas positsiooni ja kes seda ka kunagi ei saavuta. Lühidalt öeldes on ta madalam kui muru. Ja kui see ka on õige, siis tahtis ta kunagi näidata, mida see madalamatest madalam ekstsentrik oma kunstiga teha võib. See oli ta ambitsioon, mis põhines rohkem rahulikkusel kui kirglikkusel.


Olen pannud tähele, et kipun mõtlema minevikule ja katsun aru saada, mida ma oleksin võinud teha teisiti, paremini. Mida rohkem ma sellele mõtlen, seda rohkem ma taipan, et kui mul on oma vanuses hea tervis, siis on see juba parem kui loteriivõit.


Minu sünnipäevaks tuli maale ka Heli. Külalisi me ei kutsunud, ootasime, et ehk keegi astub läbi. Õnneks tulid naabrid mõlemalt poolt Keema järve. Oli tore sünnipäev lähedaste sõprade keskel. Parima üllatuse sain siis, kui mulle ulatati naabrite Jaanika ja Indreku kaksikute Sanderi ja Kosmo ning nende väikese venna Rasmuse poolt valmistatud kingitus (fotol). Ei juhtu seda sageli, et lapsed teevad ise kingituse oma vanale naabrionule!

 

Viido Polikarpus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo