Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tigu foto Viido

Viido foto

 

Ühel õhtul väljas kruusateel jalutades kuulsin ma iga sammuga oma jalgade juurest tulevat imelikku praksuvat häält. Ma märkasin, et sõidutee oli täis tuhandeid tigusid. Lähemal vaatlemisel märkasin, kuidas nende väikesed pead sirutusid ettepoole ja nende seljataha jäi limarada. Ma oleksin võinud seda looklevat rada järgida kogu avatud sõiduteel. Alandlikud aedteod on kõige tavalisemaid  vaatamisväärsusi Eesti maaelus, kuid kui palju me tegelikult neist teame?

 

On olemas kolme liiki tigusid: need, kes elavad magevees nagu järved ja tiigid, neid nimetatakse  mageveetigudeks; meriteod elavad meres ja maismaateod, kelle pärast ma muretsesin kruusateel, elavad maal. Teo alumist kehaosa nimetatakse jalaks. Jalas on palju lihaseid, täpselt nii, nagu meie kehal. Kui lihased töötavad ehk tõmbuvad kokku, siis tigu suudab liikuda. Maismaateod saavad mööda vart, seina vms üles ronida, ilma et nad saaksid viga, kuna nad on kaitstud lima poolt, mida nad toodavad. Kui vaadata, kuidas tigu liigub teravat serva pidi, siis võib näha, kuidas ta suudab oma keha ümber pöörata  sellel serval nii, et ta seda serva kehaga ei puudutagi, sest eraldunud lima võimaldab tal seda teha.

 

Te ehk ei usu, aga teol on olemas ka hambad. Tavalisel aiateol on neid tuhandeid.

 

Teod on peaaegu pimedad ja neil ei ole kuulmisorganit. Aga neil on suurepärane lõhnataju. Toidulõhna tunnevad nad mitme meetri pealt, mis nende väiksust arvestades on märkimisväärne kaugus.

 

Maismaatigudel on silmad. Teine paar kombitsaid on lõhna tajumiseks ja kom pamiseks. Maismaatigu  võib välja paisata mitu kombitsat, seda vastavalt sellele, mis tema ümber toimub. Tigudel on ka aju, mis jaguneb neljaks osaks.

Teod on kolm kuud talveunes. Talveunne vajunud tigusid võib leida puuplankude alt, puudelt või  aialippidelt. Neid sellises olukorras leides ei maksa arvata, et nad on surnud.

 

Tigudel on palju vaenlasi: mardikad, kanad, pardid, haned, linnud, kärnkonnad, kilpkonnad ja maod, kes kõik neid söövad. Põllumeestele ka teod ei meeldi. Paljud aiapidajad on leidnud igasuguseid võimalusi, et peatada tigude söömaretked nende köögiviljade kallal.

 

Vaadates tigusid teel päikesevalguses ei saa ma muud kui mõtelda Tartu maratonile, kus inimesed samamoodi konkureerivad üksteisega nagu need siin kruusateel. Siin tahavad teod jõuda ühes tükis teisele poole teed. Nende limatee paneb mind mõtlema, kuidas mõned inimesed jätavad endast samuti jälje enda järel oma tegudest.

 

Püüan olla ettevaatlik ja mitte astuda tigudele, aga on üha raskem sellest hoiduda ja ma kuulen mõttetut praksumist oma jalgade all.

 

Viido Polikarpus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo