Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Allpool toodud artikkel VES tuleviku kohta on mõeldud kommentaariks 23. märtsi Vaba Eesti Sõnas ilmunud "Toimetaja veerule". Ühinen toimetajaga proxy'de küsimuse alal. Proxy on vajalik, kuid veelgi vajalikum oleks abi arutlustel.

 

1.0 AJALEHE TELLIMINE

 

1.1 Vanem generatsioon. Tellijate arv kahaneb:

1.1.1 Terviseprobleemid ja surm

1.1.2 Vanurite majanduslik seisund: ei tellita enam või tellitakse üks leht mitme lugeja peale

 

1.2 Välismaal sündinud generatsioonid

1.2.1 Eesti kirjakeele puudulik oskus – vähene sõnavara ja grammatika tundmine – takistab lugemist. Inglise keelele võiks rohkem üle minna, kuid siis kaotab VES oma väliseestluse edasikandja mõtte. Aga vahest oleks nii parem, kui et kaotada nooremad lugejad/tellijad?

1.2.2 Kuivõrd vastab VESi sisu Ameerikas sündinud noorte huvidele? Kas oleks mõtet korraldada järjekordne ankeet sel alal?

 

1.3 Uustulnukad

1.3.1 Pagulasajastul loodud ajalehe stiil ei pruugi huvitada uustulnukaid, kes on sündinud/kasvanud hoopis teistes oludes ja kes jälgivad interneti kaudu uudiseid otse Eestist.

1.3.2 Kuidas muuta VESi sisu uustulnukaile huvitavamaks? Näiteks informatsioon töö- ja korteriolude kohta eri linnades ja osariikides? Kas leiduks uustulnukate hulgas reportereid? Tõenäoliselt ootavad nad aga korralikku tasu, mis eeldab tellijate arvu kasvu.

 

2.0 INTERNET AJALEHE ASEMEL

2.1 Sobiks vahest noorematele ja uustulnukatele, kuid lõikaks ära vanema generatsiooni. Kahjuks ei oska ma selle mooduse majanduslikku külge kommenteerida. Jah, trükikulu ja postikulu vähenevad, kuid toimetus-talituskulu vahest mitte.

2.2 Tundub ka, et internetiversioon on isikupäratum kui trükitud versioon. Aga, nagu öeldud, uustulnukad jälgivad nagunii Eesti uudiseid internet’i kaudu. Vahest harjutakse ka sellega.

 

3.0 AJALEHE TOIMETUS/TALITUS

3.1 Eelnenud probleemide kõrval ei saa ignoreerida raskusi VESi kirjastamise alal. Arvestades punkti 1.2.1 võib arvata, et toimetajal pole kerge iga lehenumbri täiteks leida küllaldaselt originaalset kaastööd.

3.2 Talituse alal kummitab pidevalt raha ja personali vähesus.

3.3 Ei paista ka, et suureneks reklaamist saadav sissetulek, mis on tavalise ajakirjanduse peamine tuluallikas.

 

4.0 TULEVIK

Olgem kõigepealt tänulik ennastsalgava töö eest, mida on The Nordic Press’i ja VESi põllul aastakümneid tehtud. Nüüd aga seisame muutuva aja ning tingimuste lävel, mida tuleb realistlikult aktsepteerida, eriti kuna VES näol pole tegemist tavalise ajalehega, vaid üle kontinendi hajutatud eestlaskonna ainsa sidemega.

Eeldusel, et punktid 3.1 ja 3.2 on lahendatavad, on ainsaks teeks tellimishinna tõstmine. See ei meeldi kellelegi (mõelgem punkt 1.1.2), aga mittemillestki midagi teha ei saa. Näeme seda ju praegusest seisundist. Loomulikult on lugejate heldekäelised annetused tänatavad, kuid kindel sissetulek on siiski ainus arvestatav alus tuleviku jaoks.

 

Raul Pettai

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo