Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

polikarpusNovembri algus oli väga kiire. Koristasime oma põlde võsast. Õigupoolest tegid suurema töö ära minu naaber Kaska Karli ja Heli onupoeg Tõnu Puura. Sel nädalavahetusel vedasime minema ka Tõnu langetatud puid. Meie põllult puhastatud võsa läks müüki Osula Graanulisse. Maalehtki kirjutas, et Võrumaale on ehitatud Baltimaade suurim pelletitehas. Osula tehas on ehitatud rangete keskkonnanormide järgi, kasutades parimat olemasolevat tehnoloogiat.

 

Väga tähtis on ka see, et piirkonna elanikele luuakse ligi poolsada töökohta. Praeguseks on tööle võetud 33 inimest, neist kolmandik ehk 11 on Sõmerpalu valla elanikud. Graanul Investi tütarfirma OÜ Osula Graanul suurendab kontserni tootmismahtu 250 000 tonni võrra aastas. Kuna praegu on kohalik pelletitarbimine veel napp, müüakse lõviosa toodangust piiri taha. Suuremad eksporditurud on Suurbritannia, Taani, Prantsusmaa ja Itaalia, rääkis juhatuse liige Raul Kirjanen.


Oma hommikustel jalutuskäikudel meie põldudel ja metsas nägin ma harvesterit, mis parajasti hakkis puid vana raudtee ääres. Valga puulõikamisfirma küsis elanikelt, kas nad sooviksid, et nad puhastavad nende metsa. Algul olin pahane, et see rikub minu hommikuse ajakava ära, pean hakkama palkide ja haohunnikute vahel kõndima, eriti värskes lumes sumpamine ei ole lihtne. Metsa mahavõtmine tekitas minus vastumeelsust. Aga siis ma nägin, kuidas jäeti alles igihaljad puud, vanad ilusad kased, ja kokkuvõttes nägin ma suurepärast maastikku, mida ma varem ei olnud näinud, ning see tegi mu meele heaks. Ma näen nüüd mitte ainult metsa, vaid ka orgusid ja kaugeid mäenõlvu, nagu Lõuna-Eestis on. See kõik on uus ja põnev. Taavi Serv, mu teine naaber ja üks suuremaid põllumajandustootjaid meie kodukohas, lausus kunagi: "Kui sa puhastad metsa, siis pärast seda lihtsalt oota järgmist suurt tormi ja allesjäetud puud on sellega langenud!"


Muidugi võivad naabrid oma varaga teha, mida nad tahavad. Paljudel on ka rahapuudus ja metsa müümine on sissetulekuallikaks. Aga ometi ei mõista ma hukka neid, kes oma metsa müüvad, sest see kasvab tagasi.
Me ei peaks lihtsalt eksportima oma metsa, vaid arendama puidutööstust ja metsast midagi tegema, et anda oma inimestele tööd ja leiba.


Veel üks mu naaber, Juhan Härra, oli parkinud oma uue traktori ja treileri meie õuele. Hommikul mõtlesin, et proovin neid õige natuke. Olin kunagi oma venna buldooserit juhtinud, aga nüüd küll ainult oma murutraktori roolis istunud, seega mul mingit praktikat selliste masinatega muidugi ei ole.


Istusin traktorirooli ja ei leidnud esimese hooga süütevõtme kohtagi üles. Lõpuks leidsin selle üles, aga võtme keeramisele masin ei reageerinudki. Kui ta siis äkki käima läks, ei saanud ma kohe aru, et tegemist on diisliga. Puudutasin mingit nuppu ja sama äkki jäi mootor seisma. Tõnu Puura seisis mu kõrval ja kommenteeris: „Endal on kõrgharidus ja ei oska traktorit käima panna...“ Vähe sellest, ta lisas: „Endine roheline barett ja ei saa hakkama...“


Andsin alla ja läksin tuppa maalima.


Nüüd kuulen ikka, kui millegagi hakkama ei saa, Tõnu häält: „Hm, endal kõrgharidus ja ise roheline barett, aga ei saa hakkama...“

 

Viido Polikarpus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo