Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Minu hea sõber Lehte Meriloo Vancouverist tutvustas mind Marie Edalale. See, mida ta teeb Kiiklas lastekodulapsi kasvatades-aidates, on nii suurepärane, et ma tahaksin, et te loeksite, mida ta kirjutab oma tegemistest. Ehk tõesti leidub meie hulgas neid, kes on nõus ja valmis teda ja lapsi aitama.


Viido Polikarpus

 

Üks paigake siin ilmas on, kus kõigi eestlaste hingekodu on. Ükskõik, kus me ei viibiks, igatseb süda ikka sinna, kus kevadel õunapuud õitsevad, rukkipõld tuules lainetab, valge lumi katab uinunud puud ja lilled.


Meil, Kiiklas, õitseb igal kevadel üle 200 õunapuu, valgete õite meri laiub akna taga. Sügisel valmivad kartulid, kapsad, marjad ja õunad, õunad, õunad, mida on nii palju, et keedame, küpsetame, kuivatame ja teeme mahlaks. Jõululaadal oleme oma kuivatatud õuntega juba kuulsad ja need saavad alati enne laada lõppu otsa!


MEIE – need on mittetulundusühingu Avatud Värav liikmed, kes asutasid Kiikla lastekodu. Kasvatajad ja eelkõige LAPSED. Need, keda elu ei ole hellitanud ja kes olude sunnil ei saa omas kodus kasvada.


Kiikla lastekodu on tegutsenud nüüd juba kümme aastat – järgmisel suvel on juubel – ja MTÜ Avatud Värav pea 20 aastat. Jah, just nii palju on kulunud aega, et rahastada ja ehitada kahte peremaja. Tänu ülemaailmse lastekaitseühingu Save the Children Soome ühingule Pelastakaa Lapset ja Mäetaguse vallale oleme ehitanud valmis kaks toredat peremaja; tänu ülemaailmsele naisteorganisatsioonile Soroptimistid ja Saksa ühingule Children saanud kangasteljed, õmblusmasinad ja kasvuhooned, kus kasvatame koos lastega kurke, tomateid ja teisi köögivilju.


Paraku on aga mõlemad peremajad täis ja rohkem lapsi me vastu võtta ei saa. Meil on kahes majas kokku 16 kohta. Nende kümne aasta jooksul on meil olnud üle 56 lapse. Neist on läinud paljud lapsendamisele, oma koju tagasi, kasuperesse või siis saanud suureks ja asunud oma elu elama.


Oleme uhked selle üle, et meie lapsed õpivad seda, kuidas kasvab kartul ja valmib mahl. Kogume, nii nagu eestlased muiste, talvevarusid, hapendame kapsast ja purgitame kurke, ikka selleks, et lapsed õpiksid elus hakkama saama. Kõik meie lapsed räägivad eesti keelt ja käivad eestikeelses koolis. Ei ole tähtis, mis rahvusest laps meile tuleb, tähtis on, et temast kasvaks tubli Eesti Vabariigi kodanik nii meelelt kui keelelt, et ta saaks elus hakkama. Me tahame, et ta saaks uhkelt öelda: „Olen kasvanud Kiikla lastekodus, teate, selles toredas, olen selle üle uhke, see tähendab, et olen hästi kasvatatud, oskan tööd teha, saan elus hakkama.“


Kui alustasime, ostsime Kiikla mõisa lastele koduks, siis aga reeglid muutusid ja lastele tuli ehitada peremajad. Nüüd on lastekodul Kiikla mõis ja kõrvalhooned ning aed ja põllumaa ja park. Heal meelel rajaksime mõisa Eesti pärimuskultuuri keskuse, kus õpetada käsitööd, aiatööoskusi, Eesti toidukultuuri, et inimesed saaks tulla meile kursustele nii meilt kui mujalt. See aga nõuab väga palju raha, mida meil paraku ei ole. Äkki leidub keegi, kes tahaks õla alla panna ja näiteks omanimelise keskuse luua? Okupatsioonide Muuseum on tore näide sellest, kuidas head inimesed mõtlevad teistele ja pärimuse säilitamisele.


Suurem mure on meil aga sellega, et uusi lapsi me vastu võtta ei saa –  on küll koht ja isegi elektrikapid pani sponsorina paika Eesti Energia, aga jaksu kolme planeeritud maja ehitada meil, kes me oleme vabatahtlikud ja riigilt selleks raha ei saa, jaksu ei ole…


Tore oleks, kui saaksime ehitada need kolm maja ja anda veel 24 toredale poisile-tüdrukule turvalise kodu.


Need lapsed on meie südamelapsed.


Meie motoks on: ANNA SÜDAMEST SOOJUST!


Me loodame väga, et kuskil leiduvad need inimesed, kelle südamesoojusest saame meie anda soojust ka neile tulevastele 24 lapsele.


Ja uskuge, igal kevadel ütleme me kõik: MA TAHAKSIN KIIKLAS OLLA, KUI ÕUNAPUUD ÕITSEVAD!


Kohtumiseni järgmisel kevadel!


Marie Edala


MTÜ Avatud Värav,


IBAN:


EE152200221015265253, SWIFT: HABAEE2X


Swedbank AS, Liivalaia 8, 15040 Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo